Ještě letos rozhodne česká vláda o případných změnách v daních. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Jedná se především o zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku, o které se poslední dny hodně spekuluje.
„Jedná se o daň, která je z mimořádného zisku. Je tu řada firem, například v energetice nebo bankovnictví, které na současné situaci neúměrně vydělávají bez toho, aby inovovaly své produkty a podobně,“ uvedla Pekarová. Podle jejích slov by tak měly platit především velké firmy, především ty z energetického odvětví.
„Zpracovali jsme prvotní podklad s několika variantami, budeme o tom debatovat. Ale obecně se nebráníme tomu, aby v této mimořádné situaci platila jednorázová daň po omezenou dobu“ uvedla v pořadu Nedělní Partie Terezie Tománkové šéfka Sněmovny.
Nesmí se to obrátit proti chudým
Zavedení této daně se samozřejmě nelíbí řadě velkých firem, pochybnosti o ní ale mají také ekonomové a odborníci. „Jednoznačně lepším řešením by byla celková reforma daňového systému, včetně nápravy nevhodné poslední změny daně z příjmu fyzických osob. Nicméně tu vláda připravenou nemá a potřebuje peníze rychle,“ soudí podle ČTK například analytik Deloitte David Marek.
Alena Schillerová, která se Pekarové v Partii postavila, má zase strach z toho, aby nakonec daně neodnesly i malé firmy a chudé společnosti, které by to mohlo zruinovat. Podle jejího názoru by měl kabinet všechno důkladně zvážit. „Nevyřeší to strukturální deficit, řeší to přechodnou dobu,“ uvedla.
„Vládní koalice by si měla ujednotit, co chce v daňových otázkách dělat. Jednou to byla progresivní daň, jednou sektorová daň, teď zase windfold tax. První výrok o windfold tax a už klesaly akcie ČEZu na burzách,“ rýpla si dále do současné vlády exministryně financí.
Nesmyslná sektorová daň
K sektorové dani se ve vysílání vyjádřil kromě Schillerové a Pekarové také současný ministr financí Zbyněk Stanjura. „Jsem proti sektorové dani, tedy kdy se na nějaký sektor uvalí dodatečná daň. Vážně ale debatujeme zavedení něčeho, co bych nazval jako válečnou daň,“ uvedl.
„Na úrovni vlády zvažujeme, že bychom takovou mimořádnou daň zavedli v okamžiku, kdy mají firmy mimořádné zisky nikoliv kvůli lepším službám, produktům či více zákazníkům, ale z důvodu vnějších okolností. To není sektorová daň,“ objasnil.
Mimořádná daň z neočekávaného zisku, o které mluvila Pekarová, je tak podle jeho slov v pořádku. Už do konce letošního roku by vláda měla vědět, jak bude dále v tomto ohledu jednat. Ačkoli podle Schillerové by se nemělo nic uspěchat, Pekarová má jasno v tom, že není příliš na co čekat.
Zdroj: CNN Prima NEWS, Přehledně24, ČTK
Autor: Šárka Cvrkalová