Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v úterý odlétá na Tchaj-wan. O svém rozhodnutí informovala už v únoru, hned od začátku za něj byla kritizována Čínou. Přesto ale hodlá cestu podniknout a její sociální sítě jsou plné příspěvků o tom, proč je pro naši zemi spolupráce s Tchaj-wanem důležitá.
Na stránkách Poslanecké sněmovny Pekarová uvádí, že Tchaj-wan je významným obchodním partnerem České republiky. Přátelství mezi námi a touto zemí je podle ní založeno na hodnotách svobody, demokracie a lidských práv.
Spolu s Pekarovou na Tchaj-wan odlétají také Marek Benda a Pavel Žáček z ODS, Marek Ženíšek z TOP 09, Marek Výborný z KDU-ČSL, Ondřej Lochman z klubu STAN a zástupce opozičního hnutí ANO Ivan Jáč, informuje iDNES.
Navzdory opozici
Pekarová na svých sociálních sítích uvádí, že Tchaj-wan o spolupráci s Českou republikou velmi stojí. A to i navzdory opozici, která prý veřejnosti tvrdí opak.
„Už teď mezi námi probíhá významná obchodní spolupráce, která bude i díky naší misi dále růst. V budoucnu má u nás Tchaj-wan například investovat 33 milionů dolarů do oblastí, které souvisejí s vývojem pokročilé technologie, jako jsou třeba čipy,“ uvedla předsedkyně PS na svém facebooku.
„Skvěle řečeno, Tchaj-wan má zájem spolupracovat s Českou republikou a dalšími podobně smýšlejícími demokraciemi na budování aliancí a odolných dodavatelských řetězců, a za tímto účelem vítáme nadcházející delegaci,“ píše v komentářích tamní ministerstvo zahraničních věcí.
Reakce Číny ji nepřekvapila
Čínskému ministerstvu zahraničí se cesta Pekarové Adamové na Tchaj-wan nelíbí, dokonce ji vyzvalo, aby plán zrušila. „Čína se rozhodně staví proti zemím, s nimiž má diplomatické styky, a ty se zapojují do oficiálních vztahů s Tchaj-wanem. Vyzýváme příslušné strany, aby zrušily své chybné rozhodnutí,“ citují slova ministerstva Novinky.
Markéta Pekarová Adamová ale uvedla, že ji reakce nepřekvapuje a na vycestování se naopak těší. Na svém twitteru napsala, že bude cesta důležitá mimo jiné také pro Národní muzeum.
„Naprosto správné rozhodnutí. Je jasné, že zdejší proruské a pročínské úderce to zvedá tlak a budou tu plivat na paní Pekarovou, to však nic nezmění. Oni by se flastenci nejraději ohýbali před těmito východními despoty jako jejich milovaný Orbán, ale na to zapomeňte,“ chválí v komentářích pod článkem Vojtěch Adam Pekarovou.
Veřejnost ale kritizuje to, že cesta do zahraničí vyjde draho. „Kolik že cesta bude stát? Já jen k těm úsporám…,“ píše uživatel Marucha.
Další komentáře pak opětovně připomínají nedávné snížení valorizace důchodů a rozmrazení platů politiků, přitom vláda opakovaně občanům tvrdí, že jedná ve prospěch snížení schodku státního rozpočtu. Cesta na Tchaj-wan tak občanům přijde v tomto kontextu zbytečná.
Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Facebook, iDNES, Novinky, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová