Maximální úhrady za poskytování sociálních služeb se od března zvyšují. Domovy to vítají, situace byla neúnosná

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
domov duchodcu
Zdroj: Shutterstock

Od začátku března si mohou domovy důchodců říci za služby od svých klientů více peněz. Po více než osmi letech se maximální částka za služby pro penzisty mění, a ti tak nyní mohou očekávat zvýšení požadované částky až o pětinu. Celé řadě domovů se výrazně uleví a podle Ministerstva práce a sociálních věcí by ani na straně důchodců nemělo dojít k výraznému přitížení.

Příkladem domova, který měl v posledních letech velké problémy, je například Domov důchodců na Chodově. Tam se museli zaměstnanci vejít do rozpočtu, který přiřazoval každé osobě 170 korun. To bylo ale podle zástupců zařízení téměř neúnosné, jak zjistila ČT24.

„Museli jsme v podstatě přistoupit k úsporným opatřením, co se týče salátů, kompotů, nemohli jsme tolik zařazovat ryby nebo jogurty,“ vysvětlila pro Českou televizi ředitelka Ilona Veselá. S novelou zákona je ale možné požadovanou částku zvýšit a to také domov hodlá od dubna udělat.

Zvyšují se ceny, ale i důchody

„Od roku 2014, tedy za posledních osm let, výrazně vzrostly náklady na sociální služby. Zvyšovaly se jednak ceny, například potravin, energií, vybavení nebo pomůcek, ale také i mzdy pracovníků. Za tuto dobu se výrazně zvýšily i důchody a také příspěvky na péči,“ píše se v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

„Úhrady za poskytování sociálních služeb se přitom od roku 2006 do roku 2014 upravovaly pouze třikrát, ovšem šlo o velmi mírné navýšení. Úhrada za celodenní stravu se zvýšila ze 150 korun v roce 2006 na současných 170 korun. Úhrada za celodenní ubytování se změnila za patnáct let z původních 160 korun na nyní platných 210 korun,“ pokračuje zpráva.

Ministr Marian Jurečka tvrdí, že mezirezortní řízení probíhalo intenzivně více než měsíc a zapojila se do něj
ministerstva i kraje.

On osobně prý návrh projednával jak s poskytovateli sociálních služeb, tak i se zástupci asociací, které sdružují uživatele sociálních služeb. „Výsledkem je kompromis, který je, myslím, přijatelný pro všechny zúčastněné,“ říká.

Změna měla přijít dříve

„Změna navýšení úhrad byla zapotřebí již dříve, ale z politických důvodů byla dřívějším vedením ministerstva dlouho odkládána. Je dobře, že se nová vláda odhodlala k tomuto kroku, který napomůže udržet financování sociálních služeb. Změnu vnímáme jako potřebnou a odpovídající nárůstu podpory či důchodů těch, kteří tyto služby využívají,“ řekl Přehledně24 ředitel Charity Beroun Petr Horák.

Že úhradová vyhláška měla být změněna již dříve,se domnívá také Jana Balcarová, ředitelka Městského střediska Oáza v Novém Městě nad Metují. Ta zmiňuje, že výše úhrad již několik let nereflektovala navyšování důchodů a zároveň navyšování cen energií, potravin a mzdových nákladů. Říká ale, že nově stanovené stropy úhrad jsou přijatelné jak pro poskytovatele, tak i klienty jejich služeb.

„Klienty jsme o změně úhrad informovali a přijali to v klidu – na Domově pro seniory mají klienti garantováno, že jim musí po úhradě zbýt 15% z příjmu, takže se nemají proč obávat, a klienti v terénu (pečovatelská služba, Centrum denních služeb) často sami vědí, jak šly ceny obecně nahoru, takže to pro ně nebylo překvapující. Sociální služby jsou poskytovány odborným a školeným personálem, a v tomto ohledu maximální částka 145 Kč za hodinu rozhodně není přemrštěná,“ sdělila Přehledně24.

Zvýšení úhrad za poskytování sociálních služeb bylo dlouho očekávané i podle Jarmily Lomozové z Arcidiecézní charity Praha. „Myslíme, že k němu mělo dojít dříve a hlavně postupně, například zvyšovat úhrady podle inflace. Zvýšení vítáme, peníze ve službách potřebujeme, umožní nám zajistit kvalitnější stravu, na kterou dlouhodobě klademe důraz a kterou jsme museli dlouhodobě doplácet z vlastních zdrojů,“ sdělila Přehledně24.

Domovy toho hojně využijí

Podle ČT24 už v současné době celá řada domovů využívá nových možností a rozhoduje se pro zvýšení částky, kterou po penzistech bude chtít. Například v Domově pro seniory Elišky Purkyňové uvažují, že zdraží o deset korun na jídlo a pět korun na pobyt.

Zároveň však nadále platí, že klientům musí z jejich příjmů zůstat minimálně 15 %. Navíc se před jakýmkoli zvýšením musí poskytovatelé služeb se svými klienty domluvit a upozornit je, nikoli je postavit před hotovou věc. „Je obvyklé, že to navýšení nejdřív komunikují poskytovatelé se samotnými uživateli služeb,“ říká náměstek ministra práce a sociálních věcí Jan Vrbický.

„Klientům služeb jsme zvýšení komunikovali, přijali je. V drtivé většině na zvýšení mají prostředky. Pro ilustraci, dosud byla cena za pobyt v domově 11 400 Kč, nově se zvedá na 13 650 Kč. Největší podíl klientů, kterým zbyde jen 15 % zákonná výše příjmů, nebo kterým bude úhradu doplácet rodina, jsou klienti našeho Domova sv. Rodiny pro lidi s mentálním postižením. Je to tím, že tito lidé jsou invalidní prakticky celý život a mají důchody na nižší úrovni,“ dodává Lomozová.

Zdroj: Přehledně24, Ministerstvo práce a sociálních věcí, ČT24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články