Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil zkusil navrhnout poslancům, aby některé druhy alkoholu jako víno a pivo byly legální už u lidí nad 16 let. O posunutí věkové hranice, která je dnes 18 let, promluvil na prosincovém jednání ve Sněmovně. Většina poslanců se k jeho nápadu postavila spíše negativně.
Server CNN Prima NEWS zjišťoval, jaký mají politici na Vobořilův návrh názor. Celá řada vládních i opozičních poslanců je však proti. Už v současné době řada teenagerů věkovou hranici porušuje, často dokonce i se souhlasem rodičů.
Každé čtvrté dítě například už v 15 letech ochutná pivo, a to navíc pod dohledem některého z rodičů. Ti by přitom podle odborníků měli tušit, že i nealkoholická a ochucená piva v sobě mají látky, které takto mladé tělo nemusí zvládnout. Většina rodičů to ale neřeší.
„Mému synovi je 17. Od 15 let pije nealkoholická piva a výjimečně si se mnou dá i to alkoholické. Nevidím v tom problém, rozhodně bych si ale nepřál, aby si mohl alkohol koupit, kdykoli se mu zachce. Myslím, že je věková hranice adekvátní,“ říká pro Přehledně24 jeden z oslovených rodičů.
Věková hranice je důležitá
Ačkoli například v Německu se podle Zdravotnického deníku může pít alkohol od 16, věková hranice má u nás podle poslanců své opodstatnění a nic by na ní neměnili. Jak navíc připomínají, třeba v USA je alkohol povolen až od 21 let.
Podle webu Respektuj 18 během pandemie začali mladiství více pít a rodiče mají pocit, že je to i špatným zvládáním stresu, do kterého se při covidových lockdownech dostali. Na druhou stranu britská studie nedávno potvrdila, že mladí lidé jsou s alkoholem rozumní.
Vobořil má však pocit, že hranici 18 let nerespektuje mnoho teenagerů nejen pod dohledem rodičů, ale i kvůli mnoha zaměstnancům, ať už samoobsluh, tak i podniků, kde si mohou mladí alkohol objednat. Podle jeho slov by tak posunutím hranice na 16 let ubylo i protizákonného jednání.
„Věková hranice je důležitá, ale nemá cenu mít zákony, které nevymáháme. Je to jedno z témat, která už léta zvedám. Je potřeba dodržovat zákony, jinak korumpují systém. Líbí se mi hranice 16 let, se kterou v našich zákonech nepracujeme,“ řekl podle CNN Prima NEWS ve Sněmovně.
Podle projektu Nechmel děti, za kterým stojí kampaň Suchej únor, až 36 % dětí pije běžně ochucená piva. Ta mají sice alkoholu minimum, přesto se s ním jejich těla vypořádat nemusí. Se snížením věkové hranice tak i z těchto důvodů rodiče nesouhlasí.
„A to chcete zlikvidovat mládež?“ ptá se například diskutující u článku na facebooku. „Teď je věková hranice 18 let a většina jich stejně pije od 16. Posuňte to na 16 a děti začnou pít už ve třinácti,“ zamýšlí se pak pro Přehledně24 otec sedmnáctiletého syna, který přiznává, že i on si s ním někdy pivo po večeři dá.
Zdroj: Přehledně24, CNN Prima NEWS, Zdravotnický deník, Respektuj 18, Drink Aware, Facebook
Autor: Šárka Cvrkalová