Zdražování jídla se týká nejen restaurací, ale také školních jídelen a menz. V posledních měsících ceny rapidně stoupají a studenti pociťují výrazné změny. Na mnoha místech se vyšplhala průměrná cena za jídlo až na 120 korun. U některých pokrmů pak studenti mohou zaplatit i 160 korun za porci.
Od ledna zvýšila své ceny například Univerzita Palackého v Olomouci. V novém akademickém roce se chystá zdražovat i Karlova univerzita, upozorňuje server Seznam Zprávy.
Podle mluvčího Univerzity Palackého Egona Havrlanta bylo třeba zvýšit ceny téměř všeho. Dosavadní náklady totiž byly poddimenzované, a bylo proto nutné přistoupit k úpravám cen tak, aby na stravování studentů univerzita nedoplácela.
A velmi podobně je to i na mnoha dalších místech v republice. Například studenti Masarykovy univerzity podle iDNES pociťují změny výrazně. Ceny jídel se zde zvýšily za poslední dva roky zhruba o 30 korun.
Strávníků v menzách ubývá
Už loni na podzim se objevila informace o tom, že strávníků ve školních menzách ubývá. Důvodem jsou právě vysoké ceny, které rostou v souvislosti s energetickou krizí a inflací.
Zástupci škol podle serveru Newstream navíc nevyloučili, že se ceny budou zvyšovat i v dalších měsících. „Nyní se cena hlavních jídel bez studentské dotace pohybuje od 88 do 108 korun,“ uvedla pro ČTK například mluvčí VŠE Věra Koukalová.
„Ceny se zdražují opravdu výrazně. Samozřejmě že mě to trápí, kvalita jídla navíc není taková, aby člověk platil tolik. Pak už se skoro vyplatí najíst se o něco dráž, ale lépe,“ říká pro Přehledně24 dvacetiletá studentka VŠE.
Kritika na sociálních sítích
Kritika menz se objevuje také na sociálních sítích. Například facebooková stránka Culinaria Menza Bory zveřejňuje pravidelně fotografie jídel včetně popisků a cen. Nedávno se na její zdi objevil poměrně nevábný pokrm pod názvem italský luštěninový hrnec, za který měli strávníci údajně zaplatit 107 korun.
U kančího masa s brusinkami pak zase podle uživatelů chybí zmíněné brusinky, a přesto za porci jídla zaplatí 160 korun. Zdražování v menzách je tak o to větším problémem, že mu jídla kvalitou absolutně neodpovídají.
Na druhou stranu podle některých uživatelů v komentářích na iDNES si studenti až příliš stěžují a jejich podmínky jsou ještě stále dobré. „Místo aby byli vděčni, že jim platíme vzdělání, tak budou ještě mektat, že to nemají all inclusive?! Zavést školné a ostatní podmínky jako na Západě!“ myslí si pan Petr.
„Prý ceny jako v restauraci… Kde se jeden nají za 104 Kč? Běžná cena za polední jídlo je 150+. A co se studentovi stane, když si k obědu dá třeba rohlík se sýrem a večer si uvaří teplé jídlo?“ uvádí pak paní Anna.
Zdroj: Seznam Zprávy, Přehledně24, iDNES, Newstream, Facebook
Autor: Šárka Cvrkalová