Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary chce promítat ruský film. Čelí kvůli tomu kritice ukrajinských filmařů i ukrajinského velvyslance v ČR

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Jevhen Perebyjnis v otevřeném dopise adresovaném řediteli karlovarského filmového festivalu Jiřímu Bartoškovi protestuje proti zařazení filmu Kapitán Volkonogov uprchl ruských režisérů Alexeje Čupova a Nataši Merkulovové do programu promítaných filmů.

Velvyslanec Perebyjnis tímto otevřeným dopisem reaguje na bojkot ukrajinských filmařů, kteří trvají na tom, že festival porušil slib, že nepřivítá žádné filmy s vazbami na ruskou vládu. Přední ukrajinští umělci vyzvali organizátory festivalu, aby film ze svého programu stáhli. Tuto výzvu filmaři zveřejnili na stránkách webu Variety.

Filmaři zuří

„Promítání jakéhokoli filmu, který byl uprostřed války finančně podpořen ruským ministerstvem kultury, očistí Putinův režim a posílí jej, což dává možnost ruské propagandistické mašinérii tvrdit, že má evropskou podporu nyní, když ruská armáda zabíjí tisíce lidí, nevinných lidí, ničí města a jejich divadla, knihovny, školy a památníky, snaží se úplně zabít ukrajinskou kulturu,“ stojí v dopise, který končí prosbou, „žádáme vás, abyste pozastavili jakoukoli spolupráci s lidmi a institucemi přímo či nepřímo podporovanými ruskou vládou.“

Tuto výzvu spolu s dopisem Jevhena Perebyjnise sdílelo na svých stránkách Velvyslanectví Ukrajiny v České republice a sám ukrajinský velvyslanec situaci komentuje: „Cítím povinnost podpořit výzvu prominentních ukrajinských režisérů týkající se účasti ruských filmů na mezinárodním festivalu v Karlových Varech.“

Snímek prý upozaďuje situaci na Ukrajině

„Konkrétně se jedná o snímek Kapitán Volkonogov uprchl, jenž vznikl se státní podporou ruského ministerstva (ne)kultury a který jste zařadili do letošního programu. Film je příkladem dobře známého triku oficiální ruské propagandy, která občas dovolí, a navíc finančně podpoří vznik jakoby nezávislého filmu, který se následně vyšle do světa, aby šířil myšlenku o velké ruské ‚kultuře‘,“ pokračuje velvyslanec.

Dle Perebyjnise nemá snímek takovou uměleckou hodnotu, aby bylo nezbytně nutné jej na jednom z největších a nejprestižnějších mezinárodních filmových festivalů uvádět a tím odvádět pozornost od hrůz, které již pátý měsíc páchá Rusko na Ukrajině a čehož jsou i prostestující filmaři dennodenně svědky. Dle jeho slov je uvedení filmu projevením despektu k nim.

Vedení festivalu podalo vysvětlení

Jak se dalo očekávat, vedení karlovarského festivalu se k celé věci také vyjádřilo. Na oficiálních stránkách festivalu Jiří Bartoška – prezident festivalu, Kryštof Mucha – výkonný ředitel a Karel Och – umělecký ředitel vysvětlili důvody, proč je snímek zařazen do programu 56. MFF KV.

Na začátku odpovědi ukrajinským filmařům a ukrajinskému velvyslanci vedení festivalu zmiňuje pomoc České republiky pro Ukrajinu a ukrajinský lid a dodává, že Česká republika podporuje Ukrajinu jak humanitárně, tak politicky i vojensky.

Dále upozorňují, že karlovarský filmový festival speciálně v této situaci vytvořil zázemí projektu Works in Progress, díky němuž diváci mohou během festivalu zhlédnout čtyři ukrajinské filmy.

Stáhnout film se nechystají

K žádosti stažení filmu Kapitán Volkonogov uprchl se ale staví odmítavě: „Chápeme Vaše argumenty, nicméně musíme odmítnout interpretaci, že promítání tohoto filmu, jehož vznik v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Naopak jsme přesvědčeni, že uvedením toho filmu můžeme vzbudit veřejnou diskuzi, která upozorní na přesah hlavního tématu filmu do aktuálního dění.“

„Film podle nás velmi přesně pojmenovává, jak manipulativní jednání despotického lídra dokáže ovlivnit smýšlení většinové společnosti, ve jménu ideologie účelově vytvářet nepřátele režimu a bezohledně je likvidovat, a jak takové jednání v konečném důsledku vede k celonárodní tragédii. V tomto smyslu vidíme ve filmu Kapitán Volkonogov uprchl nepřímou, byť velmi čitelnou kritiku stávajícího ruského režimu,“ uzavírají vyjádření přední osobnosti festivalu v čele s jeho ředitelem Jiřím Bartoškou.

Zdroj: Variety, Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, KVIFF

Autor: Veronika Holcová



Související články