Miliardy od státu mají vzkřísit školství. Dotace by měly běžet od letošního roku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
skola
Zdroj: Sharomka/Shutterstock.com

Distanční výuka razantně prohloubila rozdíly mezi studenty. Někteří se totiž online výuky vůbec nezúčastnili (kolem 10 tisíc) a několik dalších desítek tisíc žáků a studentů s tím má problémy. Ale nevyhnuly se ani těm, kteří online výuku denně mají. Problém tak podle odborníků bude, že se děti po návratu do lavic budou muset vyrovnat s různorodým kolektivem.

„Je nutné nabídnout dostatečnou vzdělávací podporu dětem po návratu do škol a dbát na jejich psychickou pohodu a zdraví vůbec,“ řekl pro Lidovky.cz ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle jeho slov nebude situace po uvolnění dosavadních opatření, kdy se žáci a studenti vrátí fyzicky do lavic, vůbec jednoduchá.

České školství má opět vzkřísit k životu dotace od státu, a to už letos. Celkem se má jednat o tři miliardy korun, polovina z toho půjde zřizovatelům základních škol a na jejich intenzivnější doučování. S informací přišel server Lidovky.cz.

Dotace se budou čerpat od letošního roku a počítá se s tím, že další čtyři roky ještě poběží. Primárně jsou zaměřené na děti, které se nemohly účastnit školních online výuk, kvůli čemuž mají nedostatky v požadované školní látce.

Další miliardu a půl si rozdělí učitelé základních a středních škol, kteří je uplatní v rámci vzdělávacích kurzů, aby se naučili správně pracovat s různorodým kolektivem žáků a rozvíjet děti se sociálním rozdílem.

250 škol dostane podporu

„Z přihlášených základních a středních škol vybere Národní pedagogický institut a Česká školní inspekce 250 nejvhodnějších, a to na základě indexu jejich socioekonomického znevýhodnění,“ informuje o tom server Lidovky.cz

Studenti, kteří mají s danou látkou problém, budou mít školu v prezenčním systému tak, aby se zároveň i socializovali s ostatními spolužáky.

Doučovat se budou český jazyk, matematiku i cizí jazyk. S daným studentem bude celou dobu pedagog či sociální psycholog. Kdo a jakého žáka bude učit, už bude v případné kompetenci učitele a ředitele školy.

3 miliardy jsou málo, požadujeme 7,5 miliardy

Kateřina Valachová (ČSSD), bývalá ministryně školství, ale tvrdí, že 3 miliardy korun z evropských dotací jsou skutečně málo. „Proto navrhuji mimořádný balíček opatření pro roky 2021 a 2022, který bude financován státem částkou zhruba 7,5 miliardy korun,“ uvedla pro Lidovky.cz a dodala: „Ve všech různých školách máme dohromady skoro 1,5 milionu dětí a studentů. Při předpokládaných nákladech 7,5 miliardy korun to znamená 5000 korun na každé jedno dítě či studenta.“

Dále by peníze šly i do dětských táborů a školních výletů, které by si už organizovaly samy školy. Učitelé by se dětem věnovali v malých skupinkách podle toho, v čem daní žáci mají problém. Mimo jiné by měli i sportovní aktivitu a pobyt na čerstvém vzduchu. Ve větším kolektivu je i socializace lepší. Podle Jiřího Miholy (za KDU-ČSL) by ale tyto školní aktivity měly být povinné. „Obávám se, že když to bude na dobrovolné bázi, ještě více to prohloubí rozdíly mezi žáky,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Další tři miliardy se ministerstvo rozhodlo investovat i do vysokých škol. Tam by peníze měli jít do modernizace technologií i školy více propojit do online prostředí v těch oblastech, které se během současné krize jevily jako efektivní.

Autor: Ivan Glaser



Související články