Poslanci v nedávné době rozhodli o schodku státního rozpočtu pro letošní rok, který stanovili na 375 miliard korun. Ačkoli se vláda Petra Fialy setkala s výraznou kritikou opozice, premiér země uvedl, že jinak nebylo možné jednat. Miloš Zeman tento čtvrtek rozhodnutí vetoval.
Fiala uvedl, že je navýšení schodku státního rozpočtu oprávněné. Ani jemu samotnému se výsledek nelíbil, řekl ale, že kvůli situaci, kterou silně ovlivňuje válka, jinak vláda jednat nemůže. Na tom se ovšem neshodl s opozicí, která ho výrazně zkritizovala.
„Chybí vám 150 miliard. Máte mít schodek 445 miliard a máte 295, protože bylo před volbami. Dohnalo vás to. Přesto, že máte o 127 miliard na příjmech navíc, tak jste schválili schodek, který my jsme rozpočtovali na rok 2022. Za válku na Ukrajině to neschováte a dobře to víte,“ uvedla podle Novinek Alena Schillerová.
Prezidentovo veto
„Prezident republiky Miloš Zeman využil ve středu dne 2. listopadu 2022 své pravomoci stanovené v čl. 50 odst. 1 Ústavy ČR a vrátil PSP ČR zákon, kterým se mění zákon č. 57/2022 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 2022,“ uvedl na svém twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
Prezident České republiky se tedy rozhodl novelu zákona o státním rozpočtu vetovat. Uvedl, že mu vadí, že příjmy jsou nižší, než by mohly být, pokud by byla dříve přijata novela zákona o daních z příjmů. Podle Novinek to napsal v dopise, který poslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové.
„Důvodem mého veta je skutečnost, že příjmová stránka rozpočtu je nižší, než by mohla být, pokud by předložené novele zákona o státním rozpočtu na rok 2022 předcházela novela zákona o daních z příjmů. Přitom se při zrušení superhrubé mzdy předpokládalo, že zmíněná daňová sazba bude vrácena na původní úroveň,“ uvedl.
Závazek
Zrušení superhrubé mzdy v roce 2020 schválila tehdejší sněmovna po návrhu vlády Andreje Babiše, který si změnu prosadil společně s SPD a ODS. Premiér tehdy Zemanovi slíbil, že zákon bude po dvou letech změněn. Prezident nyní ve svém zamítavém stanovisku k rozpočtu tento veřejný závazek připomněl, píše iDNES.
Ministr financí Josef Stanjura si ale rozpočet brání. „Státní rozpočet se musí kvůli rostoucím cenám vypořádat s dodatečnými výdaji v čele s kompenzacemi vysokých cen energií, druhou mimořádnou valorizací penzí, příspěvkem pro rodiny s dětmi či historicky prvním nákupem plynu do státních hmotných rezerv,“ uvedl už v říjnu.
Zdroj: Pražský hrad, Twitter, Novinky, iDNES, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová