Miloš Zeman vetoval zákon o snížení poplatků za státní pojištěnce. Veto přehlasujeme, reaguje vláda

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

Na konci července Poslanecká sněmovna přes nesouhlas opozice schválila snížení plateb za státní pojištěnce. Snížení poté prošlo i Senátem a čekalo se na podpis prezidenta. Ten na základě pravomoci, kterou mu umožňuje Ústava, zákon vetoval, a vrátil ho tak zpět do Sněmovny.

Prezident vyjádřil obavy o zhoršení zdravotní péče

V odůvodnění, které prezident zaslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové, uvádí jako argumenty zhoršení lékařské péče, na které upozorňují Česká lékařská komora i zástupci zdravotních pojišťoven.

„Protože jsem přesvědčen o důležitosti uváděných argumentů, rozhodl jsem se zákon vrátit Poslanecké sněmovně, a dát tak poslancům příležitost přijatý zákon ještě jednou posoudit a vzít v úvahu jeho negativní dopady,“ uvádí Zeman.

Dopis prezidenta Ceske republiky

Zdroj: Hrad.cz

Vláda se chystá veto přehlasovat

Vládní činitelé reagovali na veto negativně. Zbyněk Stanjura na svém twitteru uvedl, že prezident převzal lživou argumentaci od opozice a že Zemanovo veto přehlasují.

S tím, že mají pojišťovny dostatečné rezervy a zdravotní péče nebude ohrožena, souhlasí i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Stejně jako Stanjura říká, že veto bude Sněmovnou přehlasováno.

„Jak již vláda opakovaně ubezpečila, změna výše plateb nebude mít negativní vliv ani na kvalitu, ani na dostupnost zdravotní péče pro občany, protože zdravotní pojišťovny mají k dispozici desítky miliard v rezervách. Pan prezident se tedy mýlí a jeho veto vládní koalice ve Sněmovně přehlasuje,“ reagovala pro iDNES Pekarová Adamová a upozornila, že součástí zákona je i pravidelná valorizace.

Na tuto část novely reagoval i předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Tom Philipp.

Opozice veto vítá jako rozumné rozhodnutí

S tvrzením vlády nesouhlasí zástupci opozice, která byla proti schválení novely zákona. Novelu dlouhodobě kritizovalo hnutí ANO i SPD. Například Tomio Okamura již dříve upozorňoval na to, že vláda by primárně měla řešit zdražování, a ne ohrozit tímto krokem zdravotní péči pro občany.

„Vláda by se teď měla chytit za nos a přiznat si, že brát nyní zdravotnictví čtrnáct miliard je nebetyčná hloupost. Hlavně to ale skutečně ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. V tom se s panem prezidentem shodujeme,“ reagovala v příspěvku na facebooku Alena Schillerová.

Ministři Válek i Stanjura však tyto výroky o hrozícím zhoršení zdravotní péče dlouhodobě dementují, jak je patrné i z jejich reakcí na prezidentovo veto.

Zdroj: Hrad, iDNES, Přehledně 24, Twitter, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová



Související články