Na konci července Poslanecká sněmovna přes nesouhlas opozice schválila snížení plateb za státní pojištěnce. Snížení poté prošlo i Senátem a čekalo se na podpis prezidenta. Ten na základě pravomoci, kterou mu umožňuje Ústava, zákon vetoval, a vrátil ho tak zpět do Sněmovny.
Prezident vyjádřil obavy o zhoršení zdravotní péče
V odůvodnění, které prezident zaslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové, uvádí jako argumenty zhoršení lékařské péče, na které upozorňují Česká lékařská komora i zástupci zdravotních pojišťoven.
„Protože jsem přesvědčen o důležitosti uváděných argumentů, rozhodl jsem se zákon vrátit Poslanecké sněmovně, a dát tak poslancům příležitost přijatý zákon ještě jednou posoudit a vzít v úvahu jeho negativní dopady,“ uvádí Zeman.
Vláda se chystá veto přehlasovat
Vládní činitelé reagovali na veto negativně. Zbyněk Stanjura na svém twitteru uvedl, že prezident převzal lživou argumentaci od opozice a že Zemanovo veto přehlasují.
Prezident Zeman vetoval zákon a plně převzal lživou argumentaci opozice o ohrožení lékařské péče. A jaká jsou fakta o veřejném zdravotním pojištění? Za 1. pololetí zisk 6 mld, zůstatky na účtech téměř 60 mld. Řešení: Zemanovo veto přehlasujeme.
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) August 8, 2022
S tím, že mají pojišťovny dostatečné rezervy a zdravotní péče nebude ohrožena, souhlasí i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Stejně jako Stanjura říká, že veto bude Sněmovnou přehlasováno.
Prezidentovo veto novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění považuji za chybu. Tu lze ale snadno napravit, což sněmovní většina v nejbližší době učiní.
Pojišťovny mají totiž prostředků dost a kvalita či dostupnost zdravotní péče není nijak ohrožena.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) August 8, 2022
„Jak již vláda opakovaně ubezpečila, změna výše plateb nebude mít negativní vliv ani na kvalitu, ani na dostupnost zdravotní péče pro občany, protože zdravotní pojišťovny mají k dispozici desítky miliard v rezervách. Pan prezident se tedy mýlí a jeho veto vládní koalice ve Sněmovně přehlasuje,“ reagovala pro iDNES Pekarová Adamová a upozornila, že součástí zákona je i pravidelná valorizace.
Na tuto část novely reagoval i předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Tom Philipp.
Opravdu prezident nechce pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce?
To zdravotníky teda pěkně podrazil! Na toto čekali desetiletí!
A navíc tím podrazil i pacienty, kteří jen v roce 2024 přijdou o možná až 20 miliard!
Věřím, že se nám s kolegy podaří jeho veto přehlasovat https://t.co/NpSldPVDKu— Tom Philipp (@MUDr_TomPhilipp) August 8, 2022
Opozice veto vítá jako rozumné rozhodnutí
S tvrzením vlády nesouhlasí zástupci opozice, která byla proti schválení novely zákona. Novelu dlouhodobě kritizovalo hnutí ANO i SPD. Například Tomio Okamura již dříve upozorňoval na to, že vláda by primárně měla řešit zdražování, a ne ohrozit tímto krokem zdravotní péči pro občany.
„Vláda by se teď měla chytit za nos a přiznat si, že brát nyní zdravotnictví čtrnáct miliard je nebetyčná hloupost. Hlavně to ale skutečně ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. V tom se s panem prezidentem shodujeme,“ reagovala v příspěvku na facebooku Alena Schillerová.
Ministři Válek i Stanjura však tyto výroky o hrozícím zhoršení zdravotní péče dlouhodobě dementují, jak je patrné i z jejich reakcí na prezidentovo veto.
Zdroj: Hrad, iDNES, Přehledně 24, Twitter, Facebook
Autor: Soňa Jiroutová