Registrované partnerství budou moci páry v České republice nově uzavřít na kterémkoli matričním úřadu. Doposud byla tato možnost pouze na Úřadu městské části Praha 1, Magistrátu města Kladna, Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a dalších 11 místech. Novela zákona o registrovaných partnerstvích se ale chystá toto omezení zrušit.
„Braly jsme se s partnerkou na Praze 1. Bylo to zvláštní, protože jde o místo, které ani jedna neznáme, neznamená pro nás nic výjimečného. Vybraly jsme ho, protože to byl nejbližší možný úřad pro daný úkon. Kdybychom měly možnost si vybrat ze všech matrik, bylo by to rozhodně jednodušší,“ říká pro Přehledně24 Šárka, která registrované partnerství uzavřela před několika měsíci.
„Současný stav je jednoduše nefér. Nevidím žádný důvod pro to, aby budoucí registrovaní partneři činili prohlášení pouze na čtrnácti vybraných úřadech, když tento úkon zvládne každá matrika,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že jde o jeden ze způsobů, jak chce do budoucna narovnat podmínky pro osoby stejného pohlaví.
Právě o nerovných podmínkách se v poslední době hovoří velmi často. Kromě řešení tématu manželství pro všechny k tomu vedl také nedávný útok na členy LGBT+ komunity v Bratislavě, při kterém byli zavražděni dva mladí lidé.
Lidé chtějí spravedlnost
Událost na sousedním Slovensku otřásla světem. Nejen v Bratislavě se konalo několik pietních akcí a proběhla také řada demonstrací, při kterých lidé vyjádřili nejen lítost nad tím, co se stalo, ale také nespokojenost s pravidly, která jsou u nás i na Slovensku nastavena.
Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity by měli mít stejná práva jako ostatní. S touto myšlenkou například proběhl i pochod proti násilí s názvem Nebudeme mlčet, který nejenže upozornil na strach lidí, kteří se po útoku v Bratislavě bojí veřejně projevovat, ale také na to, že by měly být nastaveny rovnější podmínky vládou.
Možnost registrovat se na kterémkoli matričním úřadu v České republice je rozhodně jedním z vládních kroků, který tato menšina v současné době potřebuje. O novele zákona informovalo ministerstvo vnitra i na svém twitteru.
Manželství pro všechny
Ačkoli jde o velký krok kupředu, mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím pro všechny je stále velký rozdíl. Registrovaní partneři například nemohou společně osvojit dítě z ústavu, dokonce si nemohou ani přisvojit dítě partnera. Po úmrtí jednoho z partnerů také například druhý nemá nárok na vdovecký důchod. Rozdílů je ale celá řada.
Za zavedení manželství pro všechny u nás už dlouhodobě bojuje iniciativa Jsme fér, kterou se snaží podpořit Pirátská strana, na druhou stranu například prezident Miloš Zeman se nechal v minulosti slyšet, že kdyby zákon ve Sněmovně prošel, on by ho vetoval.
Možnost registrovat se na všech matrikách v ČR je podle ministerstva vnitra jedním z velkých kroků, které v současné době může vláda pro LGBT+ komunitu udělat. Manželství pro všechny prozatím zůstává otevřeným tématem, o kterém budou politici v budoucnu ještě hodně diskutovat.
Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, Twitter, Jsme fér, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová