Energetická krize doléhá na každého z nás, snížit ale spotřebu energií v domácnostech můžeme všichni a můžeme tak pomoci sami sobě, ale i jeden druhému. Přesně o tom pojednává nová kampaň ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva životního prostředí.
Ta představuje několik doporučení, jak mohou lidé šetřit, včetně jejich dopadu na peněženky. „Hlavní poselství je v tom, že každý, kdo má nemovitost, tak se vrhnul na web Zkrotíme energie, udělal si určité zamyšlení, jestli některá opatření nemůže zrealizovat, a tím ze dne na den ještě více snížit svou spotřebu energií,“ uvedl k projektu podle serveru Novinky ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
„Pojďme se také dostat do situace, kdy dlouhodobě snížíme svou závislost na fosilních palivech a na Rusku,“ vybídl Čechy. Kampaň lidem radí nejen jak ušetřit energie na topení, ale celkově představuje různé tipy a uvádí u nich i finanční hodnotu, kterou lidé ušetří.
Vanu nahradí sprcha, sušičku sušák
Kampaň lidem radí například to, aby doma zbytečně nepřetápěli. Snížit teplotu o 1 stupeň může snížit spotřebu až o 6 %, píše Česká televize. „Nechceme domácnostem nic nařizovat, ale požádat je, aby se zamyslely, jak mohou využít potenciál úspor,“ přiblížil podle serveru koordinátor kampaně Martin Sedlák.
Lidé mají podle jeho slov například šetřit elektřinu za sušičku a věšet prádlo na sušák, místo napouštění si plné vany ušetří sprchováním. „Místo koupání se členové domácnosti sprchují. Čtyřminutová sprcha je až čtyřikrát úspornější než napuštěná vana. Každodenní sprcha místo vany ušetří až 900 kWh energie ročně za osobu,“ uvádí například web Zkrotíme energie.
V listopadu pak má přibýt kalkulačka pro výpočet úspor dlouhodobých, kam patří například zateplení domu. Server Novinky uvádí, že je kampaň financována z evropských peněz. A neměla by zůstat pouze na webu, do budoucna by lidem mohly rady poskytovat například i krajské úřady práce.
Skeptické mínění veřejnosti
Kampaň se snaží pomáhat lidem také sdílením inspirativních videí na facebooku, tam si ale zatím velkou přízeň fanoušků nezískala. „Všechno, co na webu lidem kampaň radí, už doma děláme. Dělali jsme to i před vysokými cenami energií, takže nám to v současné situaci příliš nepomáhá,“ říká pro Přehledně24 pětapadesátiletý Marek z Liberce.
„Přijde mi to jako dobrý nápad. Sice většinu z těch bodů, které jsou na webu zmíněny, už doma děláme, takhle máme ale přehled, kolik skutečně ušetříme, a víme, že to má smysl,“ hodnotí kampaň pozitivně Dominik z Litoměřic, s jeho slovy ale nesouhlasí kamarádka Pavla.
„Když jsem to viděla poprvé, měla jsem dojem, že si z nás dělají srandu. Vyhodili peníze za kampaň, která nám řekne, co máme dělat, přitom to děláme už dávno. Šetřili jsme peníze těmito způsoby už dlouho, takže nás dnes podobné rady nevytrhnou,“ stěžuje si pro Přehledně24.
Některé rady ale podle dalších občanů tak ohrané nejsou. „Zkrotíme energie píše například, že přemístěním lednice od zdroje tepla se dá ušetřit asi 350 korun ročně. A to podle mě není málo. To jsem například netušila, takže mi kampaň svým způsobem určitě nějak pomohla,“ říká důchodkyně Šárka z Jindřichova Hradce.
Zdroj: Česká televize, Novinky, Zkrotíme energie, Ministerstvo životního prostředí ČR, Facebook, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová