Dočasná ochrana pro ukrajinské uprchlíky by se u nás měla prodloužit až do března roku 2024. Umožňuje to balíček zákonů Lex Ukrajina IV, který vláda schválila ve středu 30. listopadu. Zároveň novela přináší i další změny pro Ukrajince, kteří k nám před válkou uprchli.
„Česká republika se řadí mezi země, které Ukrajině pomohly nejvíce ze všech. Pomohli jsme převážně ženám a dětem, kterým jsme nabídli bezpečný úkryt do doby, než Ukrajinci vytlačí Putinovu armádu zpátky do Ruska,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. „Vše však nasvědčuje tomu, že to bude ještě nějaký čas trvat, a proto je nutné dočasnou ochranu prodloužit,“ cituje jeho slova ministerstvo.
Dočasnou ochranu v ČR doposud získalo přes 463 000 Ukrajinců, uvádí Novinky. Uprchlíci, kteří budou i nadále chtít žít v České republice, se musejí znovu zaregistrovat.
„Vzhledem k tomu, že ne všechny osoby, kterým byla Českou republikou dočasná ochrana udělena, se stále nachází na území Česka, je vhodnější přistoupit k aktivní registraci těch, kteří mají zájem zde nadále pobývat,“ potvrdila pro Lidovky Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Nejpozději do konce března
Dočasná ochrana měla původně platit do konce března příštího roku. Právě do té doby se musí ukrajinští uprchlíci, kteří u nás chtějí i nadále zůstat, zaregistrovat znovu. „Při návštěvě pracoviště jim bude vylepen vízový štítek pro prodloužení dočasné ochrany, následně doloží platný cestovní pas, potvrzení o zajištění ubytování a další doklady dokládající například rodinné vazby,“ popsala Malá.
Podle ministerstva vnitra nelze vyloučit také to, že s ohledem na současný vývoj konfliktu na Ukrajině a nadcházejícímu zimnímu období přijde další vlna uprchlíků, která může naplno zaměstnat kapacity ministerstva vnitra a Policie ČR.
Kromě prodloužení doby dočasné ochrany došlo také k novelizaci několika dalších zákonů týkajících se Ukrajinců na našem území, píše ministerstvo vnitra.
„Upravují se také pravidla pro zápisy ukrajinských dětí k předškolnímu vzdělávání a povinné školní docházce pro nadcházející školní rok či se zjednodušují pravidla pro vyřazení dítěte z mateřské školy ve chvíli, kdy se vrací s rodiči zpátky na Ukrajinu,“ uvádí resort.
Vhodnější pomoc Ukrajině
Ministerstvo pro místní rozvoj dále informovalo o tom, že peníze, které zbyly z programu na ubytování Ukrajinců, budou dále rozděleny tak, aby efektivně pomáhaly tam, kde je to třeba. Informaci potvrdilo ministerstvo na svém twitteru.
„Na jaře vláda schválila 860 milionů korun pro program, jehož cílem bylo rozšíření kapacity nouzového ubytování pro naléhavé potřeby uprchlíků z Ukrajiny. Ze strany žadatelů ale bylo vyčerpáno jen 300 milionů korun,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
„Zbylých 560 milionů chceme proto po dohodě s dalšími rezorty využít na jinou, v tuto chvíli vhodnější, pomoc Ukrajině,“ cituje jeho slova přímo ministerstvo pro místní rozvoj.
Zdroj: Vláda ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Novinky, Lidovky, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová