Česká vláda ve čtvrtek schválila Národní onkologický plán do roku 2030. Je to úplně poprvé, kdy byl vytvořen strategický dokument, který by mapoval boj s nádorovými onemocněními. Díky němu může navíc Česká republika dostat z Evropské unie až 15 miliard korun.
Boj proti rakovině se stal také jedním z témat, kterým se chce Česká republika věnovat během svého předsednictví Evropské unie.
Rakovina se pomalu stává hlavní příčinou úmrtí lidí
O tom, že se jedná o téma zajímavé pro celou Evropu svědčí i předpoklad, že do roku 2035 bude rakovina hlavní příčinou úmrtí evropských obyvatel. Na svých stránkách to uvádí české ministerstvo zdravotnictví. Způsobeno to podle něj bude „stárnutím populace, nedostatečnou zdravotní gramotností a nezdravým životním stylem“.
Evropské zdravotnictví, stejně jako to tuzemské, se tak musí připravit na postupný nárůst pacientů, kteří onemocní jakoukoliv formou rakoviny.
Ministerstvo vytvořilo soubor doporučení
Pomoci by měl nový onkologický plán, který si nechalo ministerstvo vypracovat. Jeho závěry přednesl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
„Hlavním úkolem Národního onkologického plánu ČR 2030 je zlepšení aspektů léčby onkologických onemocnění, včetně rovného přístupu k péči pro všechny české pacienty. Chceme odbornou a rychlou léčbu založenou na důkazech, lepší kvalitu života i monitorování a plánování opatření. To vše při snižování celkových nákladů,“ řekl ministr zdravotnictví.
Dokument je v souladu s jeho Evropským předobrazem, který nese název Europe’s Beating Cancer Plan. Oba si kladou za cíl zaměřit se v souvislosti s rakovinovými onemocněními na prevenci, včasný záchyt, diagnostiku a léčbu a zvýšení kvality života s nádory.
Plán má pomoci se získáváním léků i peněz z Evropy
Plán má za cíl také lépe provázat zdravotní péči, a to od praktických lékařů přes regionální či celorepublikové odborné pracoviště až k evropské úrovni. U ní se mluví především o dostupnosti léků.
„Chceme dosáhnout toho, aby tyto léky byly dostupné za co nejnižší cenu v celé EU pro všechny občany, aby se nestalo, že některý lék bude dříve dostupný ve velkých zemích a až po několika letech dostupný v České republice,“ vysvětlil podle ČT24 na tiskové konferenci Válek.
Dokument je důležitý ale také z jiného důvodu. Díky jeho schválení může Česká republika, přesněji ministerstvo zdravotnictví, čerpat dotaci z takzvaného Národního plánu obnovy. Evropská unie díky němu bude rozdělovat kolem 179 miliard korun. České zdravotnictví by si mohlo odnést něco kolem 15 miliard korun.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, Národní onkologický plán, ČT24
Autor: Markéta Mladá