Ministerstvo školství podpoří studium Ukrajinců 150 miliony, řekl Gazdík. Ne všem se to zamlouvá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr gazdik
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) podpoří studium ukrajinských studentů na českých vysokých školách. Cílit by přitom podpora měla jak na studenty, kteří nastoupí dlouhodobě, tak také na krátkodobější studium žáků, kteří zde kvůli válce budou žít přechodně.

„V současnosti je tak celková alokace 150 milionů korun a na jednoho studenta může z tohoto programu získat vysoká škola až 150 tisíc korun na tento nebo příští akademický rok,“ informovalo MŠMT na svých webových stránkách. Rozhodnutí bylo schváleno prakticky okamžitě po vypuknutí války na Ukrajině.

„O poskytnutí této podpory jsme rozhodli okamžitě v reakci na nastalou situaci na Ukrajině. Peníze budou určeny například pro studenty obávající se pokračovat ve studiu za současné situace na Ukrajině, ale také těm, kterým bylo tamní studium znemožněno,“ uvedl na stránkách ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík.

Finance na studium i související služby

Podle jeho slov by měla o tom, zda do případné kategorie uchazeči ukrajinské národnosti spadají, rozhodnout sama vysoká škola. A to například na základě motivačních dopisů, které uchazeči zašlou, nebo podle pohovorů s jednotlivými případnými zájemci.

„Finance může vysoká škola využít, kromě samotného zajištění studia, například na pokrytí stipendia či dalších služeb souvisejících se studiem. U krátkodobých studijních pobytů bude finanční podpora činit 15 000 korun měsíčně. V současné době je podpora odhadována na přibližně tisíc až patnáct set studentů,“ píše se na stránkách.

O válce je potřeba mluvit i ve škole, říká učitelka

S krokem MŠMT souhlasí například pedagožka ZŠ Trutnov Zuzana Růžičková. „Podporu studentů z Ukrajiny jako učitel velmi vítám. Každý by se měl zapojit do pomoci Ukrajině, jak mu jeho situace dovolí, a MŠMT má k dispozici tento nástroj. Souhlasím s tím,“ komentuje situaci pro Přehledně24 učitelka.

Ne všichni odborníci ale s kroky ministerstva souhlasí. Kamila Tišlerová z Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze pro Přehledně24 řekla, že celá situace jí připadá bizarní. „Sankce a restrikce se ze státní roviny dostávají k běžnému lidu, který se chce zapojit a bere spravedlnost do svých rukou. Navíc jsou někteří ruští studenti opravdu v šoku, protože s režimem své země nesouhlasí, a proto odešli do ČR. Nechápu kroky vlády vedoucí k podněcování nenávisti mezi lidmi,“ dodává Tišlerová.

Vít Rakušan řekl před pár dny, že v souvislosti s pomocí Ukrajině se objevuje i problém šikany ruských studentů. „Objevují se nám útoky na ruské děti ve školním kolektivu. Nešikanujme Rusy, kteří žijí v České republice,“ vyzval.

„V naší škole hovoříme se žáky o problematice na Ukrajině již od začátku konfliktu. Obzvláště kolegové s aprobací občanská výchova a dějepis se snaží s dětmi všechny aspekty konfliktu probrat a na zařazení tohoto aktuálního tématu se shodli okamžitě po invazi. S dětmi je potřeba o konfliktu hovořit. Žádnou šikanu s ohledem na národnost jsme zatím u nás ve škole nezaznamenali,“ dodává pro Přehledně24 Růžičková.

Zdroj: Přehledně24, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články