Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o zrušení vstupních lékařských prohlídek u méně náročných profesí

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vlastimil Valek
Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Vzhledem k narůstajícímu počtu uprchlíků z Ukrajiny, kteří potřebují lékařskou pomoc, hledá Ministerstvo zdravotnicí (MZ) možnosti, jak ulevit praktickým lékařům. Jednou z nabízených alternativ je omezení vstupních lékařských prohlídek při nástupu do práce. Nyní jsou pravidla nastavena tak, že se každý zaměstnanec musí zúčastnit lékařské prohlídky před nástupem do zaměstnání, v případě zařazení na jinou pozici či pokud se změní pracovní podmínky. Tyto prohlídky MZ plánuje zrušit u nenáročných či méně náročných profesí.

„Ne u všech profesí jsou vstupní prohlídky nutné. Třeba u policistů, havířů nebo slévačů smysl mají. Ale proč ji má mít sekretářka?“ řekl Válek pro Lidové noviny.

Novelizace zákona

O tématu hovořil ministr Vlastimil Válek v pořadu Otázky Václava Moravce. Ke změně by dle něj mělo dojít novelizací vyhlášky MZ České republiky o pracovnělékařských prohlídkách.

„Změna vyhlášky týkající se vstupních a výstupních prohlídek by měla být zhruba do měsíce,“ uvedl ministr s tím, že do praxe by mohla vejít v září letošního roku.

Nyní běžná praxe funguje tak, že zaměstnanec před nástupem do zaměstnání musí absolvovat vstupní prohlídku. Tu provádí buď jeho praktický lékař, nebo smluvní lékař zaměstnavatele. Zaměstnanec prohlídku uhradí a zaměstnavatel je povinen mu ji proplatit.

Kromě vstupních prohlídek se provádějí ještě periodické. Jejich interval je závislý na míře rizika pracovního úrazu a zaměstnanci jsou rozděleny do 4 kategorií. U každé kategorie se pak liší intervaly mezi jednotlivými prohlídkami. O jejich zrušení se zatím nejspíše neuvažuje.

Součástí novelizace by dle Válka byly i bonusy pro lidi, kteří dodržují pravidelné dvouleté preventivní prohlídky. Vše je však zatím ve fázi projednávání.

Sdružení praktických lékařů souhlasí

Sdružení praktických lékařů ČR (SPL ČR) by tuto změnu dle předsedy Petra Šonky uvítalo. „Systém pracovnělékařských služeb je v Česku extrémně přebujelý,“ uvedl v pořadu.

Dle něj jsou povinné vstupní prohlídky například u administrativních pracovníků zcela nadbytečné a v jiných evropských zemích taková praxe není. Je však ke slovům ministra skeptický, protože MZ již dlouho slibuje, že uleví praktickým lékařům a zatím nic nedotáhlo do konce. „Počkám si, až jak plány nakonec dopadnou,“ uvedl Šonka.

Zrušení vstupních prohlídek u některých profesí by lékařům uvolnilo dle Šonky kapacitu o 10 až 15 %. Dodal také, že takové prohlídky neovlivňují zdraví populace. Důležitější a klíčové jsou pravidelné preventivní prohlídky.

Lékaři přijdou o peníze

Na druhou stranu jsou tyto prohlídky hrazeny zaměstnavateli přímo praktikům a jedná se tak o příjem lékařů. Ti mají s některými zaměstnavateli i smlouvy, o které by nyní přišli.

„Samozřejmě že omezení prohlídek všichni praktičtí lékaři nevítají, protože je to zdroj příjmu, který platí zaměstnavatel hotově. Jsou to peníze mimo zdravotní pojištění. U ordinací, které se zaměřují na pracovnělékařské služby ve větší míře, to může znamenat ekonomický výpadek,“ podotkl pro Právo Šonka.

Lékařská péče pro uprchlíky

Tyto kroky by měly ulevit lékařům, aby dokázali pokrýt lékařskou péči pro uprchlíky. Prozatím fungují při fakultních nemocnicích UA pointy, které dle Válka budou fungovat do konce roku. Dle Šonky však tyto UA pointy nemohou nahradit primární péči.

„Systém není připraven na tak velkou vlnu. […] To platí hlavně pro pediatry,“ upozornil s tím, že je třeba navýšit kapacity primární péče. „Tam je třeba pomoc od ministerstva zdravotnictví, aby pomohlo navýšit rezidenční místa alespoň o 50 procent,“ dodal Šonka.

Zdroj: Zdravé zprávy, Novinky, Bezpečnost práce

Autor: Soňa Jiroutová



Související články