Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje návrh na případné spuštění kurzarbeitu. Podklady chce mít do dvou týdnů. Návrh poslaly odbory z ohrožených firem, spuštění požadují kvůli válce na Ukrajině a jejím dopadům.
„Čekáme na indikátory, abychom mohli opatření (kurzarbeit) zacílit a pomohli firmám situaci překonat. Příprava kurzarbeitu se rozběhla,“ řekl pro ČTK ministr Marian Jurečka. Pokud se návrh dokončí, předpis pak musí ještě schválit Evropská komise. Bez ní tento nástroj nemůže Česká republika využívat.
Rovné podmínky pro všechny
Spousta firem se kvůli válce dostala do velmi špatné situace, protože se přestaly dovážet i vyvážet suroviny. Společnost ale trápí také vysoké ceny a zdražování energií nebo pohonných hmot. Invaze na Ukrajinu ochromila celou republiku i okolní státy.
Podle zákona by při kurzarbeitu měli pracovníci dostávat 80 % výdělku. Stát by pak pokryl čtyři pětiny této náhrady. Zaměstnanci by pak mohli zůstat doma jeden až čtyři dny v týdnu. Tato podpora se využívá za epidemie nebo v jiných krizových situacích.
Odbory chtějí vyšší platy a bojují také za zvýšení minimální mzdy. Vysoká inflace se podepisuje na výplatách každého zaměstnance. Odbory chtějí mimořádné zvýšení platů a chtějí o tom jednat co nejdříve. Podle premiéra Petra Fialy opatření kabinet možná zváží, ale plošné kroky na programu nejsou.
Důchody už byly navýšeny, dostanou i zaměstnanci?
Minimální mzda se zvýšila od ledna o 1 000 korun na 16 200 korun. Rostou také zaručené mzdy, které se počítají podle odbornosti a dalších kritérií. Inflace během března vzrostla o 12,7 procenta, podle toho by se podle odborů měly také zvyšovat platy.
„Požádali jsme, abychom co nejdříve zahájili jednání o platech a o mimořádném zvýšení platů pro rok 2022 a o mimořádném zvýšení minimální mzdy, a to nejpozději od pololetí… Je pro nás neakceptovatelné, aby jediní, kdo inflaci zaplatí, byli zaměstnanci,“ uvedl Josef Středula za Českomoravskou konfederaci odborových svazů.
Kvůli zdražování se bude přidávat například důchodcům, možná se výše důchodu bude měnit ještě na podzim. Odboráři chtějí také vyšší sociální dávky. Předseda vlády Petr Fiala je ale nohama na zemi. „Nemůžeme si dovolit roztáčet inflační spirálu dál a dál,“ řekl.
„I při dalších krocích musíme mít na paměti, abychom ji i dobře míněným opatřením znovu neroztočili. Jen bychom tím všem ostatním znehodnocovali jejich peníze, mzdy, úspory,“ dodal Fiala. Jurečka navíc vidí podstatu v tom, aby v zemi zůstala nízká nezaměstnanost.
Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS, Česká televize, iDNES
Autor: Raina Tomanová