Už v minulém týdnu zveřejnily Novinky dopis, ve kterém čtveřice zahraničních velvyslanců žádala, aby v českém školství nebyla zrušena povinnost druhého zahraničního jazyka. Jejich prosba měla ale dohru, v pondělí se s ministrem školství Vladimírem Balašem sešli diplomaté osobně.
Ministerstvo totiž přišlo s návrhem, že by se vedle angličtiny, která nadále zůstane povinná, měl vyučovat druhý cizí jazyk pouze u těch, kteří si ho zvolí. Ačkoli řada škol je ve velkém pro, odborníci se v několika případech neshodnou a jazyk by podle nich měl zůstat zaveden.
A to si myslí také velvyslanci Německa, Itálie, Francie a Španělska, tedy zemí, jejichž jazyk se u nás běžně jako druhý povinný vyučuje. Ti ve svém dopise uvedli hned několik důvodů, proč by Česko nemělo zákony měnit, a doplnili, že by rádi jednali s ministrem osobně.
Osobní jednání
Na jejich žádost se s nimi ministr také v pondělí skutečně sešel. „Tématem byl druhý cizí jazyk, který se řeší v rámci revizí RVP (rámcového vzdělávacího plánu). Pan ministr všechny ujistil, že prioritou ministerstva je zkvalitnění jazykové výuky na našich školách,“ sdělilo ministerstvo na sociálních sítích.
O jednání informovalo ministerstvo také na twitteru, kde se objevila společná fotka zástupců všech zemí.
Ministr @VladimirBalas se dnes sešel s velvyslanci @AlexisDutertre a @velvyslanec_SRN a zástupci Itálie a Španělska. Tématem byl druhý cizí jazyk, které se řeší v rámci revizí RVP. Pan ministr všechny ujistil, že prioritou @msmtcr je zkvalitnění jazykové výuky na našich školách. pic.twitter.com/W2dn4CWlXO
— MŠMT (@msmtcr) July 25, 2022
„Děkuji, pane ministře, za velmi příjemný, otevřený a srdečný rozhovor! Těšíme se na pokračování dialogu mezi vícejazyčnými Evropany,“ uvedl jako odpověď pod příspěvkem Andreas Künne za Německo. Podle všeho se tak zdá, že šel rozhovor dobře a bez komplikací.
Vzájemné pochopení
„Ministr Balaš nás vyslechl a řekl, že chápe náš zájem hájit povinnou výuku dvou cizích jazyků na ZŠ. Evropská unie podporuje vícejazyčnost mladých a my hájíme rovnost příležitostí ve výuce. Tato výuka musí zůstat příležitostí pro všechny děti,“ upřesnil na sociální síti Alexis Dutertre za Francii.
Podle českého ministra školství by se měly děti zaměřovat především na to, co je baví, pokud si tak budou moci zvolit druhý jazyk dobrovolně, budou v něm mít možná vyšší úspěšnost. Navíc neexistují žádná data, která by přínos povinného druhého jazyka nějak zaznamenávala.
Velvyslanci ale s tímto nesouhlasí. „Je třeba podporovat povinnou výuku od co nejnižšího věku v zájmu toho, abychom naší mládeži nabídli co nejvíce příležitostí,“ uvedli. Jednání tak bude ještě nadále pokračovat, prozatím k žádnému společnému závěru strany nedospěly.
Zdroj: Novinky, Twitter, Facebook, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová