Koronavirus v Česku slábne, nakažených ubývá, tento trend sledujeme už několik týdnů. Už v půlce března proto došlo ke zrušení většiny dlouhotrvajících opatření, například nošení respirátorů ve většině vnitřních prostorách. A vypadá to, že i dosud stávající opatření ministerstvo zdravotnictví v dohledné době zruší.
Onemocnění covid-19 se dostalo do pozadí zejména díky mnohem aktuálnějšímu tématu války na Ukrajině. To, že se o něm přestalo mluvit v takové míře však neznamená, že onemocnění vymizelo.
V současné době u nás převládá varianta omikron a čeští lékaři se shodují, že oproti předchozím variantám výrazně ubylo pacientů s vážnými příznaky. I lidé již onemocnění berou za obyčejnou chřipku a chodí méně na testy.
Čísla nově nakažených sice významně neklesají, ale ani nestoupají. Ministerstvo zdravotnictví tedy chystá další rozvolňování. A pokud to počasí umožní, mělo by k němu dojít ještě před Velikonocemi.
Počet nově nakažených lidí se nyní pohybuje kolem 5 000 denně. Skutečná čísla nakažených však budou pravděpodobně vyšší, protože se méně testuje. Zároveň však dodávají, že důležitý ukazatel, tedy počet lidí hospitalizovaných v nemocnicích, klesá.
MHD bez respirátorů
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dnes pro CNN Prima News uvedl: „Pokud bude podobné počasí jako dneska a bude trvat ještě dva, tři dny, tak si myslím, že budeme mít dostatek dat na to, abychom mohli Velikonoce opravdu mít bez roušek.“ Potvrdil tak svá dřívější slova o tom, že by si Češi mohli užít „normální Velikonoce“.
Ministr Válek se tedy řídí názory odborníků, kteří upozorňují na souvislost mezi šířením viru a počasím. Díky teplejšímu počasí lidé tráví většinu času venku a nedochází k tak razantnímu přenosu virů.
Ministr také dále uvedl, že by rád rozvolnil i další opatření, a to v oblasti cestování. Týkat by se to mělo cizinců přijíždějících do Čech i Čechů vracejících se z dovolené. Naopak sociálních a zdravotních zařízení se rozvolnění zatím nedotkne, zde budou respirátory i nadále povinné.
Se zrušením respirátorů ale někteří odborníci nesouhlasí a považují jej za předčasné, ačkoliv třeba v pražské MHD už spousta cestujících respirátory nenosí ani teď. Ve zdravotnických zařízeních jsou lidé zodpovědnější.
S rozvolněním se také čekalo kvůli vlně uprchlíků z Ukrajiny. Obavy, že by se mohla začít čísla rapidně zvyšovat, se nakonec nepotvrdily. Nákaza se potvrdila u asi 2 500 uprchlíků.
Platná opatření v souvislosti s onemocněním ke dni 1. dubna 2022 najdete na stránkách Vlády ČR.
Zdravotníci z Ukrajiny musí absolvovat stáž
Ministr zdravotnictví se také vyjádřil k tématu zdravotníků mezi uprchlíky z Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že Ukrajina není v EU, vztahuje se na uznávání vzdělání občanů z Ukrajiny jiná legislativa.
Pro ČTK ministr uvedl: „Principiálně jsme hledali, jaké jsou v zákoně možnosti, a nakonec jsme se shodli, že nejlepší možnost je, aby tu byli na něčem, co se dá nazvat roční stáží, kdy pod dozorem mohou vykonávat činnost zdravotníků.“ Na konci této stáže budou muset zdravotníci z Ukrajiny absolvovat zkoušky v českém jazyce.
K případnému zjednodušení těchto podmínek dle ministra nelze přistoupit, protože by to nebylo férové vůči jiným zdravotníkům z Ukrajiny, kteří zkoušku museli absolvovat již dříve.
Ministr Válek však zmínil, že by nemocnice neměly počítat s dlouhodobým zaměstnáním těchto lidí. „Na druhé straně realita je taková, že ta země se musí postavit na nohy a všichni jim s tím musíme pomoct. A nebylo by dobré, aby na jejich vysokých školách neměl kdo učit a v jejich nemocnicích kdo léčit,“ citují jeho slova České noviny.
Zdroj: CNN Prima News, České noviny, Ministerstvo zdravotnictví ČR , Novinky, Vláda ČR
Autor: Soňa Jiroutová