Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek společně s ředitelem ÚZIS Ladislavem Duškem na páteční tiskové konferenci představili novou studii, která se týkala účinnosti očkování proti onemocnění covid-19. Data ve studii jasně ukázala na význam očkování proti této nemoci. Tuto studii zveřejnil prestižní časopis Annals of Internal Medicine a je výsledkem studie autorů Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Ministr také upozornil na skutečnost, že se na podzim očekává další vlna.
„Sváří se ve mně hluboká závist a pýcha,“ řekl ministr v úvodu konference.
Ministerstvo představilo výsledky vědecké studie
Tisková konference ministerstva zdravotnictví se konala po dlouhé době. Důvodem delší odmlky ministerstva byla klesající čísla a aktuálnější téma konfliktu na Ukrajině.
Nyní ministerstvo prezentovalo výsledky klinické studie, která je výsledkem práce českých autorů. Studie byla zaměřená na efekt očkování u 2 101 pacientů po transplantaci ledvin. Ten se ukázal jako velmi významný.
„Jsem velmi rád, že z České republiky a z českého zdravotnictví vzešla studie potvrzující účinnost očkování proti covid-19 v reálné klinické praxi.“
Studii na konferenci představil přednosta transplantačního centra v IKEM Ondřej Viklický. „Očkování snížilo riziko nákazy u pacientů po transplantaci ledvin o 46 procent. Bylo to v době, kdy u nás byla varianta alfa,“ řekl Viklický.
Během konference se vrátil k očkování i Ladislav Dušek. „Velmi pozitivní zpráva je, že senioři, tedy ohrožená skupina, je proočkována v míře přes 90 procent,“ uvedl.
Očkování snížilo úmrtnost
„Očkování zachraňovalo životy, a to bez diskuze,“ řekl Dušek. Uvedl také rozdíl mezi variantami delta a omikron s tím, že u druhé zmíněné varianty je vyšší nakažlivost.
„Je to jako u spalniček. Je to virus, který nejde zastavit. Ochrana vakcín proti nákaze po třech měsících klesá, ale stále drží velmi dobrý ochranný efekt proti těžkému průběhu,“ zdůraznil.
„Výsledky studie potvrzují vysokou účinnost očkování, kterou můžeme na reálných českých datech doložit u dalších skupin chronicky nemocných, např. u diabetiků či u onkologických pacientů. Účinnost vakcín proti covid-19 se udržela i na počátku roku 2022 a velmi podstatně snížila zdravotní dopady nové varianty viru omikron. Ochrana posilující dávky očkování proti těžkému průběhu nákazy dosahovala ve zranitelných populačních skupinách na počátku roku až 90 %,“ doplnil Dušek.
Další vlna bude na podzim
Na podzim lze dle ministra Válka očekávat další vlnu onemocnění. „To, že tady virus je, to je jasná věc. Covid spí v létě stejně jako medvědi v zimě. Na podzim se probudí a zaútočí,“ uvedl.
Vakcinace proti onemocnění covid-19 dle něj bude mít charakter očkování proti chřipce. Bude tedy opakována každý rok.„Čtvrtá dávka se bude týkat téměř všech, kteří mají třetí a druhou dávku. Vysoká hladina protilátek trvá zhruba čtyři až pět měsíců. Každý podzim budeme muset očkovat,“ doplnil ministr.
Válek dále uvedl, že se nyní budou hodnotit všechna zavedená opatření, aby se zjistila jejich účinnost. Upozornil na to, že roušky měly význam a ukázal to na případu ostatních onemocnění. Od zrušení povinnosti nosit roušky totiž dochází k nárůstu infekčních onemocnění.
„Intenzita šíření koronaviru v populaci klesá, s přechodem do sezony pozdního jara a léta se rovněž snižují zdravotní dopady, klesají počty hospitalizovaných,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo.
Zdroj: MZ ČR
Autor: Soňa Jiroutová