Mladiství v Česku pijí alkohol v porovnání se zbytkem Evropy nadprůměrně. Musíme s nimi o tom mluvit, radí odborníci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pivo mladistvi
Zdroj: Shutterstock

Česko je pivní národ, problém ale je, že podle odborných průzkumů v České republice převyšují v pití alkoholu děti světový průměr. Například podle Evropské školní studie pro alkohol a jiné drogy z roku 2020 má 42 % šestnáctiletých zkušenosti s pravidelným pitím, a to především vína a piva.

Pití alkoholu v roce 2020 v rámci 30 dnech přiznalo ve studii podle Deníku 68,5 procent dospívajících. Evropský průměr se přitom zastavil na čísle 47,5. Řada mladistvých přiznává, že jejich první pití alkoholu proběhlo v 15 letech. Bavíme se ale o prvním pití s kamarády, nikoli o prvním ochutnání piva.

Každé čtvrté dítě ve věku do 15 let totiž poprvé ochutná pivo za přítomnosti někoho z rodičů. Ti si přitom neuvědomují, že i nealkoholická a ochucená piva v sobě mají látky, které takto mladé tělo nemusí zvládnout zpracovávat. A dokazují to nejen statistiky, ale i rozhovory s rodiči.

„Mému synovi je 15, dceři 17. Když grilujeme, oba si dají ochucené pivo, nebo skleničku vína. Nevidím v tom žádný problém. Jsou pod dohledem a v malé míře jim to přeci neublíží,“ říká pro Přehledně24 otec dvou dětí Tomáš. Jenomže se jako mnoho dalších plete, podle vědců totiž i menší míra alkoholu nezletilým ublížit může.

Může za to i covid

Podle webu Respektuj 18 se mohla na pití alkoholu u mladistvých podepsat i koronavirová situace. „Každý třetí rodič je přesvědčen, že nezletilí během koronavirové situace pili více než před pandemií. Nejčastěji je to podle nich z nudy, nadmíry volného času, ale také ze stresu a depresí,“ píše se na webu projektu.

Na podzim minulého roku proto projekt Respektuj 18 spustil kampaň s názvem Pojďme o tom mluvit. Jejím cílem je mluvit v rodinách s dětmi otevřeně o alkoholu, zároveň ale také upozornit i dospělé na to, co dělají špatně. Například právě to, že dětem alkohol sami dopřávají.

Nejste v tom sami

„V mnoha našich aktivitách cílíme na prevenci konzumace alkoholu mladistvými. Proto jsme s plzeňským magistrátem, Centrem protidrogové prevence a terapie a Společností Podané ruce v rámci již fungujícího společného projektu Respektuj 18 loni spustili online aktivitu s názvem Pojďme o tom mluvit!“ uvádí Pavlína Kalousová, ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje.

Dodává, že tato aktivita si klade za cíl především vyvolat diskuzi v rodinách o problematice alkoholu u mladistvých a pomoci tam, kde je třeba. Právě rodina je totiž podle slov Kalousové důležitým bodem v prevenci problémů týkajících se alkoholu u mladistvých.

„Chceme ukázat rodičům, které podobný problém trápí, že v tom nejsou sami a zveřejněním příběhů ukázat cestu, jak lze konzumaci alkoholu u nezletilých oddálit nebo jí efektivně předcházet,“ dodává pro Respektuj 18 odborník na závislosti Otakar Veselý ze Společnosti Podané ruce.

„Určitě si myslím, že je to vhodné téma k pozastavení. Sám mám děti, kterým sice brzy bude 18, o pití s nimi ale příliš nemluvím. A je mi jasné, že něco málo už za sebou rozhodně mají. Pro celou řadu lidí je takový projekt rozhodně motivací, sám bych se o tématu rád dozvěděl více,“ svěřil se webu Přehledně24 čtyřiačtyřicetiletý Jiří z Benátecké Vrutice.

Zdroj: Deník, Přehledně24, Nechmel děti, Respektuj 18

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články