Mnoho Čechů chce zálohovat PET lahve a plechovky. Žluté kontejnery totiž nestíhají

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
plast_odpad
Zdroj: Pierre-Henry DESHAYES / Profimedia

Žluté kontejnery umí sesbírat jen 69 % PET lahví. Jedna třetina petek je nezvěstná, uvádí data z webu Zálohujme. Proto vznikla Iniciativa pro zálohování, která aktivně bojuje za zavedení zálohového systému PET lahví a hliníkových plechovek. Během něj by se z PET lahví a plechovek stal základ pro opětovnou výrobu lahví a plechovek.

Zakládajícími členy Iniciativy pro zálohování jsou Mattoni 1873, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT).

Společnost Mattoni bojuje za prodej jejich vody ve skleněných vratných lahvích a na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jehož je Mattoni generálním partnerem, připravila dokonce vratný automat na PET lahve.

Dle webu Zálohujme končí ve volné přírodě v Česku každoročně až 100 milionů PET lahví. A i podobné množství plechovek. Žluté kontejnery na plast totiž umějí sesbírat jen 69 % PET lahví. Jedna třetina lahví je tak nezvěstná. Další informace uvádějí, že pro zavedení efektivnějšího systému na sběr PET lahví a plechovek je již 90 % občanů Česka.

„Určitě jsem pro zálohový systém. Vím, že v Německu funguje už dlouho úplně normálně. Odpad třídím, troufám si říct svědomitě, a nevidím rozdíl v tom, zda plastové lahve odnesu do žlutého kontejneru, nebo zpět do obchodu,“ uvedla pro Přehledně24 nastávající maminka Tereza z Prahy.

Je nutné zbudovat sběrná místa

„Zálohový systém zajistí skutečnou recyklaci PET lahví a plechovek v Česku, a přitom nebude vyžadovat žádné finance z veřejných zdrojů. Díky husté síti téměř 11 tisíc sběrných míst bude zachován komfort pro spotřebitele, kteří budou k vracení nápojových obalů motivováni zálohou ve výši tři až pět korun,“ cituje iDNES Kristýnu Havligerovou, manažerku vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.

Zálohy se mají týkat obalů o objemu od 0,1 do tří litrů, a to jak PET lahví, tak plechovek. Tato iniciativa má velkou podporu veřejnosti. V únoru letošního roku více než 35 tisíc lidí podepsalo petici za zavedení plošného zálohového systému na PET lahve a plechovky v ČR, podpisy převzal předseda Petičního výboru, uvádí web Třetí ruka.

Bude to drahé?

„Plošný zálohový systém je racionální, ekonomikou podložený krok,“ píše v oficiální brožuře Inicativy pro zálohování vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Vladimír Kočí.

Třídění PET lahví vychází z požadavků Evropské unie v podobě dosažení 75% třídění PET lahví k roku 2025 a 90% třídění těchto obalů k roku 2030. Dalším požadavkem je přimíchávání 25% recyklovaného PETu do nových lahví, uvádí data web Podnikatel.

Ne všem se tento krok líbí

Jako odpor proti Iniciativě pro zálohování vznikla organizace NE zálohování! společnosti Moje odpadky. Ti se ohrazují, že je možné, že by zálohový systém mohl vést k mírnému navýšení recyklace PET lahví. Tento odpad však z celkového objemu odpadu ve žlutých kontejnerech tvoří pouze 25 %.

Spotřebitel by poté byl méně motivován třídit ostatní druhy odpadů, a celková recyklace by se pravděpodobně ještě snížila a pro ČR by to znamenalo negativní dopad na plnění cílů evropského balíčku oběhového hospodářství a také na evropské recyklační cíle pro komunální odpady a udávají mnoho dalších argumentů proti zavedení celoplošného zálohování PET lahví a plechovek.

Zdroj: Zálohujeme, Iniciativa pro zálohování, Facebook, iDNES, Třetí ruka, Twitter, Podnikatel, Moje odpadky, Youtube

Autor: Evženie Novotná



Související články