18. května proběhne v České republice cvičení odvodů. To vyvolalo u veřejnosti velké emoce, ačkoli se jedná o každoroční akci. Náčelník generálního štábu Karel Řehka popřel, že by připravoval skrytou mobilizaci. Zároveň ale podotkl, že pokud slovo „mobilizace“ působí ve společnosti paniku, je to špatně.
„Je to cvičení, které probíhá pravidelně. Probíhalo posledních devět let v řadě,“ řekl Řehka pro iRozhlas ke cvičení odvodů. Celá akce má prověřit krajská vojenská velitelství, zda jsou připravena na provádění odvodů, které vláda může vyhlásit v době ohrožení státu, uvádí server Novinky.
Nic se nechystá
Slova o cvičení odvodů vyvolala na veřejnosti u mnohých paniku. Jediným rozdílem letošních cvičení přitom oproti předchozím rokům je to, že se konají ve všech krajích v jeden den. Dříve je armáda pořádala v regionech postupně, uvádí Deník.
„Troufám si říct, odhaduji, že občané od nás očekávají, že cvičíme a že se připravujeme na krizové situace. Takže stejně jako nacvičujeme různé bojové situace, tak se samozřejmě musíme připravovat i na krizové řízení, třeba i v krizových stavech včetně třeba i těch mobilizačních věcí. Rozhodně to neznamená, že by se něco chystalo,“ uvedl v Interview ČT Řehka.
Následně ale v České televizei řekl, že pokud někdo považuje potenciální mobilizaci za vyvolávání paniky, značí to špatné vnímání krizí ve společnosti.
„Je to přirozená věc, je součástí naší legislativy a vždy se s tím počítalo. Netřeba si hned představovat rok 1914 nebo 1938. Když jste jako jednotlivec v úzkých, tak musíte mobilizovat svoje síly a zdroje. Stejně tak to musí dělat stát a společnost, když bude v úzkých, tak to prostě je,“ řekl.
Už v minulosti přitom uvedl, že pokud bude válka mezi Ruskem a NATO, budeme účastníkem od první minuty.
Panikaří leda babky u obchoďáku
Někteří uživatelé na sociální síti mají pocit, že to s panikou není tak velké. Každý průměrně vzdělaný Čech totiž prý chápe, že nácvik odvodů a další cvičení probíhá každý rok.
„Panikaří zase dědci a babky u konzumu. Každý normální člověk ví, jak legislativně mobilizace funguje, a není se tedy čeho děsit,“ píše na twitteru pan Luboš.
Naopak mnoho lidí se ale tomuto rutinnímu cvičení diví a tvrdí, že o něm nikdy dříve neslyšeli. „Nevšiml jsem si za 37 let svého života, že by každý rok byla nějaká taková rutinní záležitost,“ uvádí na facebooku pan Michal.
Jeho slova podporuje uživatel Dalibor, který se ptá: „Pokud jde o každoroční rutinu, proč o ní lékaři nikdy neslyšeli a tvrdí, že jim podobné instrukce přišly poprvé?“
Zdroj: Přehledně24, Novinky, iRozhlas, Deník, Interview ČT, Seznam Zprávy, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová