Neuvěřitelný případ musela řešit hlídka Městské policie Brno. Mladík ze Znojma ke strážníkům přišel s igelitovou taškou, ve které měl poměrně kuriózní, avšak dosti nebezpečný objev.
V pondělí 31. května oslovil hlídku městské policie na Mendlově náměstí v Brně pětadvacetiletý mladík ze Znojma s dvěma dalšími přáteli.
„Předvedl tak dokonalý návod, jak nepostupovat při ohlašování nebezpečného předmětu,“ napsal na webových stránkách MPB mluvčí strážníků Jakub Ghanem.
„Co s tím mám dělat?“
Mladík před hlídkou otevřel igelitovou tašku a prohodil zdánlivě nezávadnou otázku „Co s tím mám dělat?“ Když pak strážníci nahlédli dovnitř, byli patrně velmi překvapeni. Mladík totiž v tašce nesl velmi zachovalý a pravděpodobně funkční minometný granát.
Hlídka tedy nálezci řekla, ať jej ihned opatrně položí na zem a odejde i s dalšími dvěma druhy do bezpečné vzdálenosti. Strážnici vzápětí zavolali na pomoc další policejní jednotky.
Celý prostor náměstí musel být uzavřen a na místo dorazil speciální pyrotechnik, který granát zajistil. Incident se tedy naštěstí odehrál bez jakéhokoliv zranění nebo škodě na majetku.
Mladík, který granát přivezl, pak hlídce popsal poměrně těžko uvěřitelný příběh. Nález údajně objevil v noci ve Znojmě. Nevěděl však co s ním, naložil ho proto do auta a s dvěma dalšími přáteli se rozjel do Brna. Když pak hlídku uviděl, rozhodl se jí objev předat co nejdříve.
Nejde o první takový případ
Ghanem upozorňuje, že toto rozhodně není správný postup při nalezení podobného nebezpečného předmětu. S podobnými nálezy by totiž lidé vůbec neměli manipulovat, měli by odstoupit do bezpečné vzdálenosti a ihned zavolat policii.
Nejde přitom vůbec o první takový případ. Jen v Brně například v roce 2013 přišel přímo na ústředí městské policie v Žabovřeskách předat devětapadesátiletý pracovník sběrného dvora objevený ruční granát s vyšroubovanou rozbuškou.
O čtyři roky později předala osmdesátiletá žena na recepci na ředitelství MPB ve Štefánikově ulici igelitovou tašku s „nálezem ze svého sklepa“. V ní byla vojenská výbuška, která se používá k imitaci výbuchů, avšak při kontaktu s lidským tělem může způsobit vážná poranění, nebo dokonce smrt.
Autor: Petr Hejčl