Minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek loni byla 40 912 korun, v Praze pak dokonce 42 776 korun. Zástupci platformy Důstojná mzda v úterý na tiskové konferenci kromě této částky uvedli také fakt, že na tyto peníze nedosáhne více než 63 % lidí.
„Minimální důstojná mzda je odměna za práci za běžnou pracovní dobu, která pracujícím a jejich domácnostem poskytuje dostatek finančních prostředků k životu, který je většinou společnosti vnímaný jako určitý základní standard,“ uvádí platforma.
Minimální mzda 17 300 korun
Zatímco minimální důstojná mzda počítá s volnočasovými aktivitami a také s částkou, kterou si člověk dává stranou například na spoření, skutečná minimální mzda v ČR je pouze výsledkem politického vyjednávání mezi odbory, zaměstnavateli a státem.
V České republice v současné době činí minimální mzda 17 300 korun. Loni byla dokonce ještě o 1100 korun nižší, připomíná server Novinky.
Před dvěma roky byla minimální důstojná mzda vyčíslena zhruba na 37 000 korun. Za jejím růstem ale stojí inflace a to, že běžné věci, bez kterých člověk nemůže fungovat, výrazně podražily.
Minimální důstojná mzda je nesmysl
Na sociálních sítích se objevuje mnoho názorů, podle kterých je minimální důstojná mzda jen nelogickým nesmyslem.
„Zase se objevila výroční zpráva o minimální důstojné mzdě. Že prý teď činí něco přes 40 tisíc korun. Podle mě je celý tenhle koncept naprostý nesmysl. Důstojnost se nedá vyjádřit v ekonomických kategoriích,“ uvedl například novinář Petr Honzejk.
Proti konceptu důstojné mzdy se staví i Miroslav Kalousek. „V tržní ekonomice je důstojná mzda taková mzda, jaká je cena dané pracovní síly na pracovním trhu. Odvíjí se od nabídky a poptávky, nikoliv od blouznivé představy naplňování životní úrovně. Nemůžu mít vyšší životní úroveň, než na kolik si vydělám,“ napsal.
A s výší minimální důstojné mzdy nesouhlasí ani veřejnost. „Kolik? Takže na důstojné žití svým platem nedosáhne ani spousta normálně pracujících. Co je to tedy to důstojné žití? Já mít tyhle prachy, tak jsem vysmátá,“ napsala například paní Radana.
Zdroj: Důstojná mzda, Novinky, Twitter, Facebook
Autor: Šárka Cvrkalová