V úterý se na obloze ve východních Čechách objevil zajímavý meteorologický jev. Obyvatelé Pardubic se obávali, že se na obloze objevilo tornádo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se však jednalo o „pouhou“ trombu, což je atmosférický vír s nehorizontální osou rotace.
Na úkaz upozornil na facebooku amatérský meteorolog Michal Chrudimský. „Mohl by mi někdo říct, co jsem to teď sledoval? Pohybovalo se to v okolí hradeckých městských lesů okolo 17h. Vypadalo to nejdřív jen jako sníženina, ale postupně to vypadalo více jako tromba,“ naspal na sociální síť.
Podle ČHMÚ se jednalo o větrný vír neboli trombu
Někteří uživatelé poté začali spekulovat, zda se jednalo o tornádo. To podle meteoroložky z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jany Hůjslové ale zatím nebylo potvrzeno. Vyplývá to z informací, které poskytla pro CNN Prima NEWS.
Z tromby se totiž stane tornádo, když se dotkne země. Což prozatím nebylo ještě dostatečně prokázáno. Podívaná to byla i tak ale velmi zajímavá.
Pokud by se jednalo o tornádo, tak o to nejslabší
„Okolo 17 h SELČ se jihovýchodně od Hradce vytvořila poměrně nevýrazná konvektivní bouře (výška radarových odrazů do 4 km) a postupovala směrem k Pardubicím,“ informoval na svých sociálních sítích Český hydrometeorologický ústav.
„Kondenzační nálevka se v několika momentech rozšířila až k povrchu a některé z informací mluví o menších škodách na lesním porostu. To by znamenalo výskyt tornáda, pravděpodobně o síle F0 (nejnižší stupeň) a určitě bude zajímavé tuto situaci dále prověřit,“ doplnil ústav na svém facebooku.
Lidé se tornáda velmi obávají
Ačkoliv některé lidi pohled na oblohu značně vyděsil, podle meteorologů se jedná o relativně častý jev, kterého se nemusejí obávat. Během vzniku tromby neboli větrného víru dochází ke kondenzaci vodních par a vodních kapek, které se vertikálně otáčí.
Není ovšem divu, že mají lidé z podobných úkazů strach. Většina má totiž ještě v živé paměti zničující tornádo, které se objevilo v červnu loňského roku na Moravě.
Během silných bouřek a krupobití se objevilo tornádo, které tehdy dosahovalo rychlosti až 300 kilometrů za hodinu. Zničilo kolem dvanácti set domů především na Břeclavsku a Hodonínsku. Tamní obyvatele se z této přírodní katastrofy vzpamatovávají dodnes.
Zdroj: CNN Prima NEWS, Facebook
Autor: Markéta Mladá