Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek byl historicky prvním českým premiérem, za jehož vlády předsedala Česká republika Evropské unii v rámci rotujících předsednictví. Aktuálního premiéra Petra Fialu čeká tato příležitost letos v červenci. Při této příležitosti zavzpomínal právě Topolánek na stará jednání a Ivan Bartoš zase varoval, na co bychom se měli dobře připravit. Christian Kvorning Lassen, zástupce ředitele a vedoucí výzkumu Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM věří, že klíčovým tématem bude digitalizace.
„Všechno souvisí s tím, jaký prostor si Miloš Zeman vykolíkuje a jak ho Petr Fiala se svou parlamentní většinou dokáže vrátit do rámce ducha i litery Ústavy. Bude to poziční hra, navenek určitě ne tak konfliktní, jako byla moje s Václavem Klausem. Tady se ale nehraje o nějakého Zemana a Fialu, tady se fakticky hraje o charakter demokracie,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy Topolánek.
„Jednání ve Sněmovně bude nepochybně velkým martyriem pro všechny. Jde o to, jestli si koalice uchová jednotu,“ dodal. Nabízí se samozřejmě otázka, zda si Petr Fiala nepřál od zkušeného Topolánka nějaké rady ohledně předsedání Evropské unii.
Sám jsem se mu vnutil
„Bylo to přesně naopak,“ říká politik. „Vnutili jsme se mu už před volbami. V docela bizarní skupince jsme založili už před x měsíci iniciativu #vímecochceme,“ svěřil se a dodal, že členy iniciativy jsou kromě něj Radek Špicar, Libor Rouček, Radek Vávra, Tomáš Zdechovský, Robert Kolář a Eduard Kožušník.
Na závěr Topolánek řekl, že podle jeho slov nám snad nehrozí žádná ostuda, která by mohla případně během předsednictví pro Českou republiku nastat. „EU přežije hodně,“ zamyslel se. „Jsem přesvědčen, že EU nemá žádná přehnaná očekávání. Můžeme jen překvapit. Předsednictví je trochu opruz.“
Jako radu na závěr pak dodal: „Zkusme to nepodělat. Musíme ho využít k tomu, abychom nastolili své agendy a pokusili se je prosadit. A u toho se zkusme totálně nerozhádat.“
Podle Bartoše hraje velkou roli příprava
O předsednictví v EU se vyjádřil na svých sociálních sítích také lídr Pirátů Ivan Bartoš. Ten v rozsáhlém příspěvku několikrát zdůraznil, jak je velmi podstatné celou situaci nepodcenit.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
„Za necelý půlrok nás čeká druhé předsednictví v Radě Evropské unie a je potřeba se na něj co nejdůkladněji připravit,“ napsal. „Na setkání s místopředsedkyní Evropské komise Margrethe Vestager jsem proto řešil nejžhavější témata českého předsednictví, přípravu a hlavně prioritní oblasti v oblasti digitalizace,“ dodal s tím, že se shodli mimo jiné i na kladení důrazu na ochranu digitálních služeb státu, které musí být zabezpečeny proti kybernetickým útokům.
Digitalizace klíčovým tématem
„Digitalizace bude rozhodně jedním z hlavních témat, a to hned z několika důvodů,“ říká pro Přehledně24 Christian Kvorning Lassen, zástupce ředitele a vedoucí výzkumu Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
„Tím prvním je, že se Česko řadí do spodní poloviny DESI (Indexu digitální ekonomiky a společnosti). Především digitální veřejné služby jej mají nízko. Druhým důvodem je to, že i když digitální technologie České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska zrychlují, nedaří se jim tolik jako technologiím v rozvinutých zemích (například zemím Skandinávie),“ doplnil s tím, že zaměřit se na tuto problematiku je pro novou vládu rozhodně na místě.
Zdroj: Přehledně24.cz, Instagram, Seznam Zprávy
Autor: Šárka Cvrkalová