Na Sněžce rostou nerezové zábrany. Do začátku sezóny nahradí dočasné ochranné sítě

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
snezka
Zdroj: Shutterstock

Začátek stavebních prací je naplánován na tento týden. Na nejvyšší hoře Česka vznikne nově pevné opatření, které má oddělit návštěvnické prostory od míst, kam se nesmí. Sněžka se ale v budoucnu dočká ještě dalších úprav, píše TV Nova.

Více než stovky sloupků, mezi nimiž budou natažené nerezové řetězy, nahradí současnou zábranu v podobě ochranných sítí, které byly na Sněžku instalovány před dvěma lety kvůli narůstajícímu počtu turistů. Nová podoba zátaras by měla být pevnější a bezpečnější pro návštěvníky Sněžky i pro samotnou velmi vzácnou krajinu. Tu v současné době chrání dočasné asi metr vysoké sítě.

„Omezující opatření k regulování návštěvnosti jsou nejviditelnější na vrcholu Sněžky, kde jsme letos v červnu instalovali ochranné sítě,“ řekl tehdy k instalaci sítí mluvčí KRNAP Radek Drahný.

„Budování zábradlí začne v úterý nebo ve středu, a to hloubením jamek pro sloupky. Od poloviny června máme v plánu montáž nerezových komponentů. Sloupky budou zabetonované v zemi a mezi nimi bude dvojitý nerezový řetěz,“ informoval podle webu ČTK Pavel Klimeš, který dostal zbudování zábran na starost.

Sněžku čeká celková údržba

Dalších úprav, kterých se povrch hory dočká, by měla být podle Novinek rekonstrukce vysokohorského chodníku od horní stanice kabinové lanovky na vrchol Sněžky. Původní chodník v havarijním stavu bude odstraněn a nahrazen novým, ovšem za použití původní starobylé technologie štětování.

„Štětování budeme provádět na 325 metrech čtverečních. Bude tam potřeba navozit zhruba 400 tun materiálu, většinu z toho přepraví vrtulník. Ne všechno je ale kámen, půjde i o materiál na sloupy a další věci,“ řekl Klimeš.

Nákladné práce pomůžou krajině

Právě i s nutností použití vrtulníku se během výpočtu ceny stavebních prací počítalo. Nákladný transfer je ale jedinou možností, jak dostat těžký materiál na horu, proto jej musela stavební společnost zvolit. „Kámen bude z Polska, půjde o žulu ze západních Krkonoš a k přepravě poslouží přepravní vaky zavěšené pod vrtulníkem,“ dodává Klimeš.

Práce na Sněžce probíhají přerušovaně již od roku 2018 a finální podobu by měly stezky mít dle dostupných informací nejpozději v září roku 2023. Investorem je Správa Krkonošského národního parku (KRNAP), píše ČTK. Práce na údržbě je hodně, a tak se pracuje nehledě na počasí, aby se vše stihlo v termínu.

Zdroj: ČTK, E15, Novinky, TN Nova

Autor: Evženie Novotná



Související články