Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování podle zákona. Ruská federace hrozí tím, že nedodrží smluvní závazky ze strany dodavatelů ICT služeb a produktů. Varování zveřejnil NÚKIB na svých webových stránkách.
Hrozba by se mohla naplnit a problémy by nastaly nejen v ekonomice, ale také v dalších oblastech. Ze strany Ruské federace může dojít k nedodržení závazků. NÚKIB proto nabádá všechny společnosti k opatrnosti a preventivním krokům, aby se neomezila jejich funkčnost v případě, že podmínky nedodrží.
Hackeři útočí ze všech stran
„K vydání tohoto varování přistupujeme z preventivních důvodů. Varujeme před zvýšenou mírou hrozby, kterou se osoby povinné podle zákona o kybernetické bezpečnosti mají zabývat i běžně. Jedná se o hrozbu, že některý jejich důležitý dodavatel ICT nedodá potřebné produkty či služby,“ řekl ředitel NÚKIB Karel Řehka.
„NÚKIB varováním stanovuje úroveň této hrozby, která souvisí s dodavateli, u kterých je vzhledem k aktuálním ekonomickým sankcím vyšší šance, že nebudou schopni plnit své závazky.“
Tato hrozba je na úrovni vysoká, takže je pravděpodobná nebo velmi pravděpodobná.
Varováním se pak musí aktivně zabývat správci a také provozovatelé systémů. Musí to zohlednit především v analýze rizik, která mohou nastat a posléze přijmout opatření, která je ochrání před možnými výpadky.
Jak poznáte společnost, která je z Ruska?
Také osoby nebo společnosti, které nespadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, by měly vydat varování a zohlednit hrozbu. Dodavatel ICT, která má k Ruské federaci vztah, se snadno pozná podle několika bodů.
Bude mít například sídlo v Rusku, bude závislý na dodávkách z této země nebo bude mít v Rusku umístěný vývoj a výzkum. Další detaily si pak můžete přečíst na stránkách úřadu v sekci Otázky a odpovědi. Ekonomické dopady pak mají mnoho podob.
Některé firmy a společnosti mohou být odříznuty od platebních systémů a bran, jiné mohou mít omezené služby nebo nebudou muset ukončit svůj servis. Mnoho velkých firem ukončuje činnost právě v Rusku. Země chce pak na státy Evropské unie uložit sankce.
„Není to varování proti konkrétním firmám. Týká se širokého množství firem, každá instituce si musí provést individuální posouzení. Zároveň platí, že není zakázaná jakákoliv ruská technologie,“ řekl Řehka pro web lupa.cz. Primárně se pak jedná o softwarová zařízení, protože hardware se v Rusku neprodukuje.
Autor: Raina Tomanová