Nastal zimní slunovrat. Expertka na počasí řekla, co to pro nás znamená

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zimni slunovrat
Zdroj: Shutterstock

Zimní slunovrat je nejkratším dnem v roce. Ráno slunci dlouho trvá než vyleze, odpoledne se už ale kolem čtvrté hodiny schovává. Obvykle k němu dochází 21. prosince, jako tomu je i letos, existují ale výjimky. Například v roce 2019 padl zimní slunovrat na 22. prosince.

V mnoha kulturách je spojen zimní slunovrat s tradicemi, které mají svou pověst již několik staletí. Málokdo ví, že dříve byl zimní slunovrat v některých místech vlastně částečně náhražkou vánočních svátků, které v tomto období dnes slavíme.

Například původ vánočních stromků a věnců lze nalézt ve dvanáctidenním pohanském svátku Yule, který právě během tohoto období probíhal. Keltští druidové zase okolo slunovratu řezali jmelí, zapalovali ho a věřili, že to odhání zlé duchy.

Ačkoli tradic je celá řada, dnes je zimní slunovrat pro mnohé jen nejdelším dnem v roce, který moc neznamená. Stále ale existují lidé, kteří během něj dodržují jisté zvyky nebo ho považují za významný den v roce, který by se neměl přejít pouze mávnutím ruky.

Jak ho vidí slavná meteoroložka?

Zimní slunovrat je důležitý pro astrology, kteří věří, že může některým znamením přinést štěstí, či smůlu, rozhodně je ale bezpochyby důležitý také pro meteorology. To, jak dlouhý bude den a noc, má vliv i na počasí. A o zimním slunovratu se rozepsala na svém Instagramu i expertka na počasí Dagmar Honsová.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Dagmar Honsová (@dagmar.honsova)

„Astronomická zima startuje pěkně zostra. V 6 hodin ráno hlásí Rokytská slať -22 °C! Start letošní astronomické zimy bude nejchladnější od roku 2016. Dnes v 16 hodin 58 minut vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat,“ napsala Honsová na svém profilu.

„Výstup amerického modelu NCEP se přiklání k tomu, že období od ledna do března bude v Evropě střední teplotně mírně nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem, jehož vážený průměr je 0,9 °C (let 1981-2010) a srážkově bez větších odchylek,“ popsala fanouškům.

Teplotně průměrný leden, teplý únor i březen

Podle Honsové se dá z toho, jaké bude počasí během slunovratu, s trochou štěstí odhadnout, jaká celkově letos čeká Českou republiku zima. V příspěvku slibuje, že zatímco leden bude průměrný, únor a březen by měly být oproti loňským rokům spíše měsíci teplejšími.

„Z těchto výstupů to tedy vypadá, že by pravé zimní počasí mohlo skončit dříve než vloni. To ale neznamená, že jsou od února vyloučené ledové dny, tedy dny s celodenními mrazy nebo sněhová kalamita i v nížinách,“ dodává meteoroložka nakonec.

Samozřejmě se vyplatí sledovat předběžnou předpověď počasí, nicméně přesné informace vždy dají meteorologové jen pár dní předem. I z tohoto příspěvku se dá ale usoudit mnohé a slunovrat podle Honsové letos přinese spíše kratší zimu a celkově teplejší počasí.

Zdroj: inews.co.uk, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články