Bez jejich reakcí jako by daná událost vůbec nebyla zajímavá nebo důležitá. O kom je řeč? O politicích v důchodu, kteří sice už nemají vliv na chod země, ale o to více do něho „kecají“.
Tento text je komentářem autorky.
V době, kdy patřili mezi vrcholové politiky, dělali jedno špatné rozhodnutí za druhým a své chyby většinou neviděli. Nyní jsou největšími kritiky vlády a prezidenta. A hlavně veřejnými rádci.
Topolánek by vydíral
Jak vyřešit problém s valorizací důchodů? Je nutné vydírat, míní expremiér Mirek Topolánek.
„Dvakrát jsem vládu a poslance postavil před jasné dilema: ,Buď to schválíte, nebo okamžitě končíme.‘ Naprosto brutálním způsobem jsem je vydíral, Fiala se nachází v podobné situaci,“ řekl pro CNN Prima News odhodlaně Topolánek.
I on řešil během své vlády velký rozpočtový dluh a musel přistoupit k opatřením, která nebyla populární. Ale vydíráním a vyhrožováním prý nakonec poslance přesvědčil a Fialovi radí to samé.
Kalousek by vše dělal jinak
Dalším velkým kritikem vlády je Miroslav Kalousek. Ten nevynechá jedinou příležitost rýpnout si do vlády či do aktuálního dění.
Sám to ale již v roce 2020 řekl, že ačkoliv již nebude kandidovat, bude sloužit až do smrti.
„Moje zkušenosti, které nejsou úplně zanedbatelné, jsou už třicetileté, moje expertizy ve veřejných rozpočtech budou dál k dispozici,“ uvedl tehdy v rozhovoru pro server Novinky.
A jak slíbil, tak také činí a v rámci svého twitteru se hlasitě vyjadřuje úplně ke všemu. I k tomu, k čemu by nemusel nebo na co nemá odbornost. Ale co naplat, slíbil službu až do smrti, tak musí.
A bez jeho vyjádření by snad už nešlo ani nic schválit. Ani kritizované snížení valorizace důchodů.
Senát rozhodl moudře. Jediná instituce, která může autoritativně konstatovat kolizi s Ústavou, je Ústavní soud. Snad se tak rozhodne i prezident republiky. https://t.co/TXF87CYFiP
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) March 8, 2023
Někteří to pochopili
Přece jen větší náhled na svou aktuální situaci má Karel Schwarzenberg, který odešel do politického důchodu v 83 letech s prohlášením: „Jsem dědek starej, sotva lezu, jsem hluchej.“
Ačkoliv o něm občas můžeme slyšet, tak se k veřejnému dění spíše nevyjadřuje. A když už se vyjadřoval k prezidenstkým volbám, tak s ohledem na své vlastní zkušenosti s kandidaturou.
Přidal se tak zástupu těch politiků, o kterých jsme jeden čas slyšeli hodně, ale nyní pochopili, že už je nikdo slyšet nechce.
A když už jsme u toho prezidenta, tak jeden tento týden skončil. Miloš Zeman je velmi výraznou postavou naší politické scény a je naprosto jasné, že nás čeká další takový Kalousek a Topolánek.
U Zemana se totiž nedá s politickým důchodem vůbec počítat, protože ačkoliv vypadá zdravotně velmi unaveně, elán do kritiky současné vlády jistě vždy najde.
Ego politika je velké
Většina lidí se s blížícím se důchodem těší na to, až skončí ve své práci a budou si užívat zaslouženého odpočinku.
Jsou samozřejmě profese, ve kterých se do důchodu moc nechodí. Herci, umělci, spisovatelé a podobné profese se těžko rozloučí s uměleckým životem ze dne na den a přestanou dělat to, co je baví.
Proč ale politici, kteří jsou většinu svého života kritizovaní a musí o sobě číst nelichotivé komentáře, mají stále potřebu být vidět?
Napadá mě je jen jedno vysvětlení: ego. Jestliže máte v rukou moc rozhodovat o celé zemi a najednou po vás někdo chce, aby se z vás stal řadový důchodce, co se nemá vyjadřovat, tak to je velký zásah do ega.
A čím má politik toto ego větší, tím hůře se mu sedí v pozadí událostí, když má přece tolik co nabídnout. A tak ti pokorní nejsou slyšet a ti, co měli ego vždy hodně veliké, slyšet naopak jsou.
Nechme se tedy překvapit, jak se ke svému odchodu do politického důchodu postaví dnes už bývalý prezident. Pravděpodobně stejně jako jeho předchůdce.
Zdroj: CNN Prima News, Novinky, Blesk, Twitter
Autor: Soňa Jiroutová