Platby v restauracích jsou často spojovány s kritikou zákazníků, protože ne vždy lze zaplatit všemi způsoby, které jsou dostupné. Dle novináře Jindřicha Šídla toto rozhodnutí restaurací povede k odlivu zákazníků. Jiní mají zase potřebu chránit platbu hotovostí.
Text je komentářem autorky.
Možná jste zaznamenali iniciativu senátorky Jitky Chalánkové, která má obavu z blížící se digitalizace, a vznesla návrh, aby právo na platbu v hotovosti bylo zakotveno v Ústavě České republiky.
Hotovost jako právo dané Ústavou
„Člověk má právo rozhodnout se sám ze své vůle, že chce platit v hotovosti. Je to jeho právo volby. Proto se bavíme o Listině základních práv a svobod,“ vysvětlila senátorka své pohnutky pro server Seznam Zprávy.
Oldřich Dědek, člen Bankovní rady, však upozornil na to, že toto právo je již nyní zakotveno v zákoně o oběhu bankovek a mincí.
„Každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince bez omezení, ledaže je oprávněn jejich příjem odmítnout,“ zní část zákona.
Několikrát do roka se však objeví stížnosti občanů, že obchodník odmítl přijmout hotovost. Toto se pak následně řeší s obchodníkem, ale vzhledem k tomu, že porušení není považováno za přestupek, nemůže být obchodník sankciován.
Právě toto byl záměr senátorky, aby bylo možné platbu v hotovosti vymáhat. Senát však nakonec její návrh nepodpořil.
Ačkoliv Evropská centrální banka vydala souhrn výhod hotovosti, mezi které patří například soukromí při platbě či potřeba jejího zachování kvůli starším občanům a nízkopříjmové skupině obyvatel, návrh senátorky předběhl dobu.
Dá se tedy počítat, že se za pár let tento návrh objeví znovu v době, kdy bude aktuálnější a bude mít větší šanci na úspěch.
Opačný problém s platbou kartou
A že každý problém má více úhlů pohledu, dokazuje příspěvek novináře Jindřicha Šídla na jeho twitteru, ve kterém naopak kritizuje placení pouze v hotovosti.
„Tyhle podniky, který chytře zase přestaly přijímat karty a chtějí jen cash, prostě jen brzo přijdou o zákazníky,“ píše u sdílené fotky.
Tyhle podniky, který chytře zase přestaly přijímat karty a chtějí jen cash, prostě jen brzo přijdou o zákazníky. (Bernard s tím nemá nic společnýho.) pic.twitter.com/Ti7kzOArPq
— Jindřich Šídlo (@jindrichsidlo) May 7, 2023
Je to vlastně stejný problém, jaký řešila paní senátorka, jen opačně. Dle Šídla by lidé měli mít právo na platbu kartou.
Nutno podotknout, že se příspěvek novináře nesetkal s velkým pochopením veřejnosti, protože důvody k platbě v hotovosti jsou opodstatněné.
Možnost volby jako zákon?
V konečném hledisku mají pravdu jak Chalánková, tak Šídlo. Jen mají oba obavy o něco jiné. Senátorka o platbu v hotovosti, novinář o platbu kartou.
Jak již bylo zmíněno, je sice platba penězi dána zákonem, ale není vymahatelná. A platba kartou? Ta není dána zákonem už vůbec. Takže si vlastně obchodníci sami mohou rozhodnout, jak u nich můžete zaplatit.
Ačkoliv ani to není tak úplně pravda, na což upozornili lidé pod příspěvkem na twitteru.
„Banky si berou provizi cca 2 % z částky, když jste plátci DPH, je to skoro 2,5 % a peníze vám banka pošle po cca týdnu. Pronájem terminálu cca 1 500 Kč ročně,“ píše jeden z reagujících a vysvětluje, proč karty nejsou pro obchodníky výhodné.
Další pak zmiňuje, že platba kartou pak snižuje zájem zákazníků dávat spropitné.
Z hlediska zákazníka bych přivítala zákon, který by stanovoval povinnost přijímat jak karty, tak hotovost. Z hlediska podniku však chápu, že když si zákazníci dají jedno pivo a následně platí kartou, je pro podnik takový zákazník spíše za trest.
Odliv zákazníků ve velkém zatím nehrozí
A stejně jako si podnik sám může vybrat způsob platby, tak si zákazník může vybrat, zda do daného podniku půjde.
Opravdu se tak může stát, že dané zařízení přijde o některé zákazníky, protože upřednostní jiný, kde platba kartou možná je.
Že by však došlo k významnému odlivu hostů? To je otázka daleké budoucnosti. Zatím je mnoho občanů zvyklých na platbu v hotovosti a platby kartou jsou pro ně něčím neznámým, co nechtějí riskovat.
A lidé jsou si toho vědomi a nějakou hotovost u sebe většinou vždy mají. A když ne? Síť bankomatů je poměrně rozsáhlá a vždy je možné si někde v blízkosti hotovost vybrat.
Zdroj: Seznam Zprávy, Evropská centrální banka, Twitter
Autor: Soňa Jiroutová