NÁZOR: Tomio Okamura nedodržuje základní principy citace a sdílí názory celebrit bez jejich vědomí

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Tomio Okamura
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Předseda SPD, Tomio Okamura, rád sdílí názory známých osobností a dává tak lidem pocit, že se jedná o jeho podporovatele. Mnohé osobnosti však o tomto nemají vůbec ponětí a některé příspěvky jsou navíc sdíleny opakovaně, ačkoliv se ví, že byly vytrženy z kontextu.

Tento text je komentářem autorky.

Tomio Okamura je na sociálních sítích poměrně dost aktivní. Má svůj facebook i twitter a na nich aktivně komunikuje se svými voliči.

Příspěvky osobností bez jejich vědomí

Sdílí tak výsledky různých volebních modelů a vyjadřuje se k aktuálnímu dění, a to zejména kriticky. Zároveň se ale občas mezi příspěvky objeví nějaká známá osobnost a její vyjádření.

A tak se například před 3 roky objevil příspěvek s Petrem Nárožným, který hlásá stejná slova jako SPD. „Evropa pomalinku umírá. Evropa se už ani není ochotná bránit!“ píše se u fotografie Nárožného.

Ten to opravdu řekl, ale již před 13 lety v jednom z obsáhlejších rozhovorů a tato věta byla vytržena z kontextu.

„Ano, tu větu jsem pronesl, ale ve velkém rozhovoru pro magazín Dnes. O SPD jsem vůbec nemluvil. Tohle dělají prostě všichni politici. Někde se k něčemu vyjádříte, má to nějaký ohlas, lidi to zaregistrujou a řeknou si, no vždyť my vlastně říkáme totéž. To je normální. Je to vytržené z kontextu, je potřeba si přečíst celé to interview. Naštěstí jsem ve věku, kdy se můžu chovat svobodně a můžu být politicky nekorektní. Nechci nic od státu, nechci být státní zaměstnanec, nechci dělat politickou kariéru. Když chci, prostě řeknu svůj názor k tématu, ale aby to vyšlo pod xterým zkreslením… to dělá SPD,“ vyjádřil se tehdy pro televizi Nova Nárožný, když na to byl upozorněn.

Mezi dalšími se pak objevila i Lucie Bílá, která naši zemi označila za krásnou a přála by si, aby byly hranice zamčeny na sto západů.

Opět se jedná o ideu, která se shoduje s ideou SPD, a tedy se toto vyjádření také objevilo na jejich zdi. Opět ale bez vědomí samotné zpěvačky.

Vilém Čok opakovaně

Některá vyjádření se dokonce SPD hodí natolik, že je zveřejňuje opakovaně. Například vyjádření Viléma Čoka, které bylo součástí rozhovoru pro Parlamentní listy v roce 2017.

Vyjádření bylo součástí širšího rozhovoru a navíc této odpovědi předcházela poměrně sugestivní otázka. To je však pro SPD zcela bezpředmětné.

Na druhou stranu Vilém Čok se proti zveřejnění svého vyjádření neohradil a v podstatě ho odsouhlasil.

„Pokud kdokoli použije mé výroky v původní podobě, tedy nezměněny, nepřekrouceny a v dobrém úmyslu, nemám sebemenší problém s jejich uveřejněním kdekoli. Jako umělec jsem zásadně bezpartijní, leč přemýšlivý,“ prozradil pro televizi Nova v roce 2020.

Příspěvky se vyplácí, etika jde stranou

SPD však spoléhá na to, že se známé osobnosti nijak neozvou. A od Čoka mají vlastně i souhlas sdílet jeho názory, takže příspěvek sdílí opakovaně. Důvod je prostý: má ohlas u voličů.

„Jsem rád, že začínáme na straně selského rozumu mít i takové lidi. Když vláda jde jasně proti svým lidem a vytváří žebrotu,“ napsal v reakci na příspěvek například uživatel Radek a ostatní s ním souhlasí.

Souhlasím v podstatě s Vilémem Čokem v tom, že když někdo sdílí celé vyjádření, tak na tom není nic tak špatného. Ale SPD by dle mého názoru mělo alespoň uvádět zdroj, odkud vyjádření pochází.

Lidé si tak budou mít možnost dohledat, kdy tato slova byla řečena a v jaké souvislosti.

Nemluvě o tom, že každá politická strana by před „zneužitím“ známého obličeje měla tuto osobu kontaktovat a zeptat se jí. Pokud tak neučiní, tak by mělo být uvedeno, že dané vyjádření bylo převzato z rozhovoru a mělo by být zdůrazněno, že se nejedná o voliče SPD.

Takto totiž strana nepřímo ovlivňuje voliče, kteří si mohou myslet, že Lucie Bílá či Petr Nárožný souhlasí s ideou SPD a jsou jeho voliči.

Na druhou stranu by to měly být právě tyto osobnosti, které by měly trvat na odstranění svých fotek a jmen ze stránek strany a zamezit tomu, aby se to neopakovalo. Ne nadarmo se totiž říká, že mlčení znamená souhlas.

Zdroj: Televize Nova, Parlamentní listy, Facebook, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články