Být nemocný nebo mít nemocné dítě se v posledních pár měsících stalo doslova adrenalinovým sportem. Jdete do lékárny s receptem, vaše tepová frekvence stoupá, jak se blížíte k lékárníkovi, a když mu podáváte recept, je tepová frekvence na maximu. Budou léky mít, či nikoliv?
Tento text je komentářem autora.
Tak přesně takto probíhá posledních pár měsíců návštěva lékáren, pokud potřebujete lék na předpis. Následně zjistíte, že lze mít i vyšší tepovou frekvenci, které dosáhnete ve chvíli, kdy už vám v šesté lékárně řeknou: „Nemáme.“
Po absolvování celodopoledního hledání léku na spálovou angínu pro dceru, při kterém se mi vybil telefon, protože jsem v rámci přejíždění mezi lékárnami obvolávala další, jsem si doma sedla a zadala do vyhledávače „proč nejsou léky“. A co jsem se dozvěděla?
Ukrajina za to nemůže
Může za to prý převedení výroby léčiv do Číny, dlouhá pandemie covid-19, chybějící účinné látky a materiály na obaly. Vzhledem k nastavení společnosti v poslední době nejvíce slyšíme, že byly léky posílány na Ukrajinu.
„Posílali jsme tam např. léky na bolest, ale na bolest pacientů, kteří mají úrazové poranění, jsou postřeleni, mají granáty utržené končetiny, mají těžké úrazy. To jsou úplně jiné léky, než se používají v medicíně, kterou teď řešíme, tzn. nachlazení, angíny,“ ohradil se proti těmto tvrzením ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Příčin je mnoho, ale já se ptám, jak je možné, že jinde v Evropě se daří výpadky řešit, jen u nás je to stále problém?
SÚKL nyní přišel s vysvětlením, že za to mohou lékárny, ze kterých se ztrácejí léky. Dle iDNES bylo již ve 14 případech zjištěno, že lékárna sice léky objednala, ale následně je nezavedla do systému. Zatím však není prokázáno, zda se to týkalo i chybějících antibiotik a Nurofenu.
Začínají chybět i substituce
„Během covidového období nemocnost výrazně klesla. Byly zavřené školy i školky, děti byly doma, nebyly nemocné. I dospělí měli méně sociálních kontaktů. A ti, kdo dělají plány, to plánovali podle toho,“ uvedla další vysvětlení nedostatku léčiv ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová, která zároveň potvrdila závislost na Číně a Indii, kam se soustředila výroba léčivých látek.
Ale jak všichni víme, tak Čína měla nulovou toleranci ke covidu a měla tvrdé lockdowny, výroba tedy často stála. A i když byla obnovena, nedokáže pokrýt aktuální zvýšenou poptávku.
A tak chybí Tobrex, Penicilin, Amoksiklav, Augmentin… A dokonce i jejich případné substituce, protože logicky dochází k řetězové reakci, kdy následně začnou chybět i substituce.
„Někde lék seženete a někde ne. Je vhodné v některých případech dopředu do lékárny zavolat a zeptat se, jestli tam ten přípravek je. Když není, je vhodné se spojit s lékařem a požádat ho, aby vystavil recept na alternativu. Něco se dá zaměnit na základě generické substituce už v lékárně, něco ne bez konzultace s lékařem,“ radí pacientům mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov.
Od čerta k ďáblu
Takto by se doslova dalo popsat hledání nedostupných léků. Před 14 dny jsem to u páté lékárny vzdala a bylo mi doporučeno vrátit se za lékařem, ať mi napíše jiný lék.
Sestřička mi však s úsměvem řekla, že se to sehnat dá a ať se více snažím. Ano, s horačkami je totiž nejlepší zábavou jezdit křížem krážem od čerta k ďáblu.
Znovu jsem si „tour the lékárny“ dala nyní s receptem pro dceru. Dojeďte sem, tam mají 17 kusů. Tak tam 40 minut jedu, aby mi řekli, že to byla chyba systému. Po 3,5 hodinách přijíždím domů s potřebným lékem a jsem jen vděčná, že jsem doma měla hlídání pro dceru a nemusela to nemocná absolvovat se mnou.
Apeluji na vás, nesyslete!
A co na to ministr zdravotnictví? Všechno je v pořádku, stačí nehysterčit a nesyslit. Česká vláda dle jeho sdělení „koná daleko akčněji než řada jiných vlád v zemích Evropské unie“.
„Situace ještě pořád není stabilní, předpokládáme, že se nám podaří dosáhnout stoprocentní jistoty a hladiny někdy na přelomu února a března,“ řekl pro deník Blesk ministrův náměstek Jakub Dvořáček.
Já vám nevím, ale to je docela logické, že se situace na jaře uklidní, ne? Na jaře totiž odezní chřipková epidemie, takže bude menší poptávka a léků bude dostatek.
Do té doby nezbývá než obvolávat lékárny nebo se zeptat například na facebooku, kde se v lokálních skupinách velmi často objevuje příspěvek, že někomu zbyl penicilin sirup pro děti a že ho věnuje.
Až sem se dospělo v době, kdy se řeší, zda si nebudeme muset za lepší (tedy to současné) zdravotnictví připlácet.
Zdroj: iRozhlas, Novinky, Blesk, iDNES
Autor: Soňa Jiroutová