Město Písek, stejně jako všechna ostatní místa v České republice, zavzpomínalo na Den vítězství a vyvěsilo vlajky. Kromě tradiční české vlajky na pietním místě vyvěsilo i tu městskou. Ta má však stejné barvy jako vlajka ukrajinská, a tak ji neznámí vandalové strhli.
Text je komentářem autorky.
Jak se později občané dozvěděli, došlo dokonce ke dvěma podobným incidentům a pokaždé na pietním místě.
Dva incidenty se stejným jmenovatelem
K prvnímu incidentu došlo již v sobotu, kdy neznámí pachatelé strhli píseckou vlajku u památníku Setkání spojeneckých vojsk americké a rudé armády nedaleko píseckého hřebčince. Zde navíc ukradli českou vlajku a zničili sovětskou.
„Možná se v dnešní době sovětská vlajka nemusí někomu líbit, ale historie se má ctít. Stejně tak nechápu ničení modrožluté vlajky. I kdyby byla opravdu ukrajinská, což nebyla, není to přece důvod ji strhávat,“ řekl pro Písecký deník místostarosta města Josef Soumar.
Někteří obyvatelé dokonce po radnici požadují změnu vzhledu městské vlajky. Více na https://t.co/CiGwjlro0z:https://t.co/DiDp6RIo3x
— iDNES.cz (@iDNEScz) May 9, 2023
K dalšímu incidentu na pietním místě pak došlo nejspíše z neděle na pondělí před Základní školou Tomáše Garrigua Masaryka.
Obě místa byla dána do pořádku, aby mohly proběhnout pondělní plánované akce.
Zapeklitá vlajka
Hlavním problémem celé situace je písecká vlajka, která má stejné barvy jako ta ukrajinská. S tím rozdílem, že ukrajinská vlajka má dole žlutou a nahoře modrou, zatímco písecká to má naopak.
Vlajku vytvořil August Sedláček z barev městského znaku. Dle některých vysvětlení má značit modrá barva zlatonosnou řeku Otavu, nad kterou se třpytí zlato. Další z verzí pak barvy vysvětluje jako žluté hvězdy a měsíc nad modrou řekou.
„Modrý pruh vysvětlujeme jako řeku Otavu a zlatý jako zlato, které je v řece,“ uvedl k vlajce ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek s tím, že takto odpovídá občanům na dotazy, proč na radnici visí ukrajinská vlajka.
I přes to, že vlajka má dlouhou tradici a význam barev k Písku neodmyslitelně patří, dostává starosta mnoho podnětů ke změně vlajky, aby nevypadala jako ukrajinská.
„Vlajku od Augusta Sedláčka má město už od roku 1901 a rozhodně ji nebudeme měnit. Myslím si, že chyba je spíše v tom, že tito lidé ani pořádně neznají vlajku svého města,“ uvedl pro server iDNES místostarosta k této záležitosti.
Někteří dokonce své touhy o změně vlajky sdílí na facebooku města Písku, ale například poslední žena, která se k tomuto kroku odvážila, dostala od píseckých patriotů takovou lekci z historie, že příspěvek raději smazala.
Tak se všichni uklidníme…
Jsem rodačka z Písku, malebného jihočeského městečka, které si žije svůj relativně poklidný život.
Příjezd občanů Ukrajiny ráz města samozřejmě změnil. A pro malé město je toto velké narušení, které se logicky místním nelíbí. Mám tedy pochopení pro jejich naštvanost.
Ale naše vlajka tu byla ještě před příchodem těchto občanů a před celou válkou na Ukrajině. A její poetický význam přece nejde narušit jen proto, že se Putin rozhodl napadnout Ukrajinu a ukrajinská vlajka je aktuálně všude.
Stržení vlajek tak sice lze chápat jako projev naštvanosti, ale popravdě je to spíše projev nevzdělanosti a neznalosti historie města.
A v konečném hledisku bych to uzavřela tak, že i kdyby to byla opravdu ukrajinská vlajka, tak se v každém případě jedná o významný symbol, a nikdo nemá právo jej tímto způsobem ničit.
Zdroje: Písecký deník, iDNES, Twitter, Facebook
Autor: Soňa Jiroutová