NE znamená NE! Iniciativa Bez trestu upozornila pochodem na nedostatečné tresty za domácí a sexuální násilí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
domaci nasili
Zdroj: Shutterstock

V Praze ve čtvrtek proběhl tichý pochod k sídlu ministerstva spravedlnosti, kterým chtěli lidé upozornit na nedostatečné tresty za domácí a sexuální násilí. Jak uvádí web Bez trestu, každý druhý násilník je totiž v ČR potrestán pouze podmíněným trestem.

Tichý pochod, který měl symbolizovat časté mlčení obětí tohoto typu násilí, vyrazil z Palackého náměstí v Praze a pokračoval až k ministerstvu spravedlnosti. Podle informací ČTK se pochodu účastnily zhruba stovky lidí.

Ti na mříže u oken ministerstva v závěru navázali fialové stužky. Jak objasňuje pořadatelka pochodu advokátka Lucie Hrdá, jsou tyto stužky symbolem obětí domácího násilí. Podobným pochodem se iniciativa Bez trestu pokoušela upoutat pozornost na problém už loni.

Zarážející příklad

Celý pochod byl tichý, ještě před ním ale proběhlo setkání, na kterém zaznělo několik příkladů, kdy byl pachatel za domácí násilí odsouzen podle účastníků pochodu ke směšně nízkému trestu. Tyto rozsudky ženy zkritizovaly naopak hlasitým křikem.

K jednomu z případů se řadí i násilník, který za více než sedm let trvající týrání, vyhrožování pistolí a znásilnění družky dostal tříletou podmínku. Podle iniciativy se v rozhodování českých soudů objevují předsudky o obětech, pachatelích a sexualizovaných trestných činech.

„Máme za to, že zatímco vzdělávání jiných právních profesí v této věci je již v řešení, vzdělávání soudců (a státních zástupců, neboť ti se vzdělávají na stejné instituci – Justiční akademii ČR) má své mezery,“ píše Bez trestu na svém webu.

Chce proto, aby se soudci a státní zástupci povinně vzdělávali ve věcech viktimologie, psychologie obětí trestného činu, společenského kontextu a podobně, například po vzoru Kanady.

Problematika, která není lhostejná

Účastníci pochodu projevili své názory transparenty, na kterých stálo například „NE znamená NE“, „Podmínka za znásilnění je výsměch obětem“, „Pěsti patří do ringu“ nebo „Mami, věř mi, prosím“. Velmi často totiž obětem domácího násilí kromě justice nevěří ani blízcí.

Po pochodu byly zveřejněny příspěvky na sociálních sítích. Zmínka o akci se objevila na facebooku, další příspěvek pak zveřejnila organizace na svém twitteru. „Pochod proto bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí. Zúčastnily se stovky lidí, jsme rádi, že vám není problematika lhostejná,“ píše Bez trestu.

Zdroj: ČTK, Bez trestu, Facebook, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články