Časně ráno 24. června bylo možné na nebi nad Evropou spatřit velmi jasný meteor, který měl dle předpokladu odborníků dopadnout nejspíše v okolí údolí řeky Drávy v rakouské spolkové zemi Korutany. Tamní vláda vyzvala občany k pomoci s hledáním jeho úlomků.
Agentura APA o tomto jevu informovala v sobotu, výskyt na území České republiky potvrdili odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, kteří se spolu s dalšími vědci aktivně podíleli na určení atmosferické dráhy a místa dopadu meteoritu.
„Velmi jasný meteor, kterému se říká bolid, bylo možné sledovat a zaměřit speciálními přístroji celkem na 17 stanicích, které jsou rozmístěny po celém našem území, ale i v Rakousku a na Slovensku a patří k tzv. Evropské bolidové síti, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově,“ uvádí ve zprávě na webu Astronomického ústavu AV ČR RNDr. Pavel Spurný, CSc. a RNDr. Jiří Borovička, CSc.
Hledá, kdo může
Nejpravděpodobnější oblast vypočtené pádové oblasti zbytku meteoritů, které mohou být dle českých odporníků okolo jednoho kila těžké, je asi 4 km dlouhá a tři čtvrtě kilometru široká a nachází se v korutanském údolí řeky Drávy na území Rakouska. Vědci očekávají úlomky meteoru ve váze od 100 g až do čtyř kil.
„Přesně ve 2 hodiny 10 minut a 12 sekund středoevropského letního času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 120 kilogramů a začal svítit již ve výšce 90 km rychlostí 18 km/s,“ upřesňují informace o ojedinělém úkazu doktoři Spurný a Borovička.
Přibližně ve výšce 27 km nad Zemí bolid vybouchl, zbrzdil se a začal se rozpadat na drobnější části, a tak odborníci předpokládají, že na zemský povrch mohlo dopadnout relativně dost úlomků meteoru.
Ludovic Ferrière, kurátor sbírky meteoritů v Natural History Museum Vienna (NHM) vyzval veřejnost, aby pomohla s hledáním úlomků. Obává se ale, aby většina nalezeného materiálu neskončila v soukromých sbírkách.
Zdroj: Der Standard, Heute, Astronomický ústav AV ČR
Autor: Evženie Novotná