Nedůvěra vládě: Koalice SPOLU chce vyvolat hlasování. Jinak začne sbírat podpisy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
spulu koalice
Zdroj: Profimedia

Na mimořádné schůzi Sněmovny se pokusí strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vyslovit nedůvěru stávající vládě Andreje Babiše. Toho již dříve opozice vyzvala, aby požádal o důvěru, ale to se nekonalo. Prezident Miloš Zeman se ale vyjádřil, že v případě složení vlády nebude jmenovat jiného premiéra. Píše o tom iDnes.cz.

Slova prezidenta Zemana mnohé znepokojila. „Kdyby vládě byla vyslovena nedůvěra, nechám ji dovládnout v demisi,“ pronesl Miloš Zeman v rozhovoru po Nedělní partii televizí Prima a CNN Prima News. „V politice není možné jenom taktizovat,“ řekl předseda ODS Petr Fiala na chování Andreje Babiše.

„Jenom taktizovat, sedět se založenýma rukama a bát se není cesta,“ zdůvodnil postup, se kterým souhlasí celá nová koalice tří stran SPOLU. Informuje o tom web iDnes.cz.

Nedůvěra vládě je moc velké riziko, tvrdí někteří poslanci

Již dříve koalice SPOLU premiéra Babiše vyzývala, aby požádal o nedůvěru vládě. Pokud tak neučiní, varovala ho, že začne tolik potřebné hlasy k jejímu vyžádání sbírat od občanů. Na to Andrej Babiš reagoval negativně s tím, že o nic žádat nebude.

Rozhodnutí veřejně podal šéf strany ODS Petr Fiala, který tak podle všeho reagoval na situaci, při které komunisté vypověděli většinovou podporu ČSSD i ANO. Tím se tak otevřela pomyslná vrátka k tomu, aby vláda mohla požádat o nedůvěru.

„Skepticky se k pokusu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vyjadřovala v minulých dnech koalice Pirátů a hnutí STAN. Šéf Pirátů Ivan Bartoš i lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan dávají přednost rozpuštění Sněmovny a předčasným volbám,“ píše iDnes.

Všichni zmínění zároveň ale zdůraznili, že vyslovení případné nedůvěry vládě by automaticky znamenalo, že by veškerou moc měl ve svých rukách právě prezident Miloš Zeman. Což na základě informací mnozí politici považují za až příliš vysoké riziko.

Zeman poruší ústavu

Zeman ale v neděli dal jasně najevo, že půjde očividně i proti ústavě. Podle jeho slov by nerozpustil Sněmovnu ani v momentě, pokud by se skutečně podařilo získat 120 potřebných hlasů z řad poslanců.

„Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců,“ uvádí Ústava České republiky v článku 35.

Autor: Ivan Glaser



Související články