Stát v letech 2017 až 2021 vynaložil na informační podporu protiepidemických činností 495 milionů korun. To ale očividně nestačilo. Po vypuknutí koronavirové pandemie situaci vláda absolutně nezvládala. Nejvyšší kontrolní úřad v tiskové zprávě zveřejnil celou řadu nedostatků a popsal, že koronavirová krize u nás byla doslova katastrofou a selháním.
Podle NKÚ doprovázel vypuknutí pandemie obrovský chaos. Vláda dělala nerozumné kroky a selhalo především ministerstvo zdravotnictví, které nezapracovalo nově vytvořenou informační podporu do Pandemického plánu ČR. Ministerstvo už se omluvilo a uvedlo, že pracuje na nápravě situace.
Podle ČTK se jedná o informace spojené především s předchozí vládou a od nástupu vlády Petra Fialy už k žádným takto velkým pochybením nedochází. ČTK tato slova sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. S problémy, které minulá vláda nadělala, se ale potýká Česká republika samozřejmě doteď.
Úplně mimo plán
„Informační podporu určenou pro řízení epidemií ministerstvo zdravotnictví nepřipravilo. V praxi to znamenalo, že krajské hygienické stanice nebyly připravené na zvládání epidemických situací. Až do druhé poloviny roku 2020 jim chybělo přes 900 pracovních stanic a notebooků,“ píše se na webu úřadu.
Po vyhlášení epidemie covidu navíc ministerstvo prý nereagovalo podle platného Pandemického plánu ČR, vytvořilo namísto toho nové orgány, které se měly pandemií zabývat. Ministerstvo nevyužilo ani IT systém, s nímž počítal pandemický plán.
20 milionů vyhozeno do vzduchu
Katastrofou se pak stala i takzvaná chytrá karanténa, tedy možnost získávat a předávat informace online pomocí nově vzniklých aplikací. Bohužel se ale eRouška nesetkala s úspěchem, byla jen minimálně využívaná a její funkčnost byla velmi pofidérní.
„Byla to asi znouzectnost. Přišlo zřejmě politické rozhodnutí, že všechny kroky, které se dříve dělaly, se zahodí a začne se připravovat něco nového,“ říká podle České televize rezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Některé aplikace se podle jeho slov překrývaly, jiné byly spíše zbytečné. Právě eRouška je podle NKÚ nástrojem s problematickými výsledky.
Aplikace, která stála stát 20 milionů, absolutně nefungovala tak, jak se předpokládalo. Ačkoli byla nejprve hojně stahovaná, v praxi ji využilo pouze 5 % obyvatel. „S daty získanými z aplikace eRouška ve výsledku MZd nepracovalo. A to přesto, že za její vývoj a provoz zaplatilo 20 milionů korun,“ dodávají kontroloři.
Celkově NKÚ hodnotí pandemickou situaci jako katastrofu, která se dala daleko lépe zvládnout, kdyby byla vláda lépe zorganizovaná a neimprovizovala. Zbytečné vyhazování peněz a možná i prodloužení pandemického stavu na území České republiky je rozhodně alarmujícím důkazem toho, že u nás nefunguje vše tak, jak by mělo.
Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad, ČTK, eRouška, CNN Prima NEWS, Česká televize
Autor: Šárka Cvrkalová