Obtěžující hluk v neděli, kdy chtějí lidé odpočívat a sousedé se zrovna rozhodli zapnout cirkulárku nebo sekat trávu, se rozhodly některé obce řešit vyhláškou. Ta zakazuje vykonávat v neděli hlučné činnosti.
Vyhlášku si obce chválí
Jednou z obcí, kde vyhlášku zavedli, jsou Podmoklany na Ždírecku. „Podle vyhlášky je posledním dnem, kdy je možné používat hlučné pracovní stroje, sobota. V neděli má být klid,“ uvedl pro Deník starosta Jiří Zatřepálek.
A jak vyhláška v praxi funguje? „Zatím jsme nemuseli sáhnout k razantním krokům, které představuje například pokuta. Případy porušení vyhlášky řešíme domluvou, a zatím to funguje. Někteří chalupáři si sice stěžují, že mají na údržbu svého majetku málo času, ale přitom přijíždějí na chalupy už v pátek. Takže mají na řezání dřeva a sekání zahrady dva dny. V neděli ať dopřejí sousedům klid,“ dodal starosta.
Vymáhání těchto vyhlášek je však velmi náročné, a tak většina obcí stejně nakonec spoléhá na zdravý rozum a slušnost. Jako tomu je například ve městě Ždírec nad Doubravou.
„Zamyslete se, prosím, když se chystáte sekat trávu, zda hlukem nebudete příliš obtěžovat sousedy ve vašem okolí. Volte proto den a dobu, kdy lze předpokládat, že hluk sekaček nebo jiných strojů bude vaše sousedy obtěžovat co nejméně. Vždy je to i o dohodě a vzájemném pochopení mezi sousedy,“ vyzval obyvatele starosta František Němec.
Nově byla vyhláška schválena například i v Příbrami, kde našli kompromis. Hlučné práce je zde zakázáno provádět o všech nedělích a svátcích do 10 hodin ráno a od 18 hodin večer.
Najdou se i kritici vyhlášky
Zda občané vyhlášky dodržují, zjišťovala na střední Moravě třeba redakce CNN Prima News. Podle redakce například obec ve Slatinkách na Prostějovsku, kde vyhláška platí, dodržuje vše tak, jak má. I další navštívené obce nemají s dodržováním problémy.
Ve většině obcí však vyhláška neplatí a obyvatelé se shodují, že to na základě nepsané dohody dodržují všichni nebo případný problém řeší sousedskou domluvou. „Máme chalupu nedaleko Nepomuka a v obci nemáme problém s hlukem. Většinou se pouštím do sekání tehdy, když třeba seká zrovna i někdo další. Ale nikdy jsme se sousedy neřešili žádný konflikt spojený s hlukem,“ uvedla pro Přehledně24 úřednice Bohdana.
Jsou však tací, kteří nesouhlasí s tím, aby se takto museli omezovat. „Všechno je o snášenlivosti. Kdysi na vesnici bečely ovce, bučely krávy, kokrhali kohouti a nikomu to nevadilo. Navíc zde bylo spousta hlučných řemesel a všichni chápali, že je to potřebné. Dnes každý vidí jen sebe. Myslím, že se tenhle národ po převratu zbláznil. Lidi se stěhují na vesnici a vadí jim, že soused řeže dřevo. Postaví si barák u silnice a stěžují si, že se práší. Postaví si barák u kravína a stěžují si, že hnůj páchne,“ uvedla pro Deník Marie Kollariková ze Stříbrných Hor na Přibyslavsku.
Ve velkém městě by však taková vyhláška zřejmě nedávala smysl, přitom například obyvatelé Prahy 4 dlouhodobě bojují proti pořádání venkovních koncertů v oblasti Ledáren Braník.
„Praha je sama o sobě hlučným městem, ale o víkendu zde mimo turisty navštěvované oblasti hluk utichá. Je to příjemné a je pravda, že pak tento vítaný klid naruší stavba, která má zpoždění a dělníci pracují i o víkendu od 6 od rána. Stejně tak bezohlední sousedé ve vnitroblocích, kteří čekají, až nebude takové vedro a jdou večer sekat. Ale vyhláška by udělala více škody než užitku. Již nyní sousedé volají kontroly kvůli každé hlouposti,“ řekla pro Přehledně 24 Jitka, obyvatelka Prahy žijící na Zahradním městě.
Je otázkou, zda se opatření rozšíří i do dalších obcí. Například v sousedním Německu je zákaz hlučných činností účinný již dlouho. V neděli tak například nemůžou tamější obyvatelé ani vysávat podlahu.
Zdroj: CNN Prima News, Deník, Příbram, Přehledně24
Autor: Soňa Jiroutová