Někteří lidé dezinformacím věří, jiní je uměle podporují. Falešná SMS zpráva byla inspirována Babišem, myslí si Pavel

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Tonda Tran / CNC / Profimedia

V minulém měsíci měla celé řadě lidí dorazit SMS zpráva, ve které autor jménem nově zvoleného prezidenta Petra Pavla občany vyzývá k vyzvednutí zbraně a následné mobilizaci. Policie později zjistila, že zpráva ale nikdy skutečně neexistovala, šlo pouze o upravenou fotografii, která měla oklamat uživatele sociálních sítí.

„Dobrý den, tady generál Pavel. Touto zprávou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta,“ začíná falešná SMS zpráva. „Poprosím Vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině,“ píše se ve zprávě odeslané z neznámého čísla.

Jak uvádí Seznam Zprávy, podobnou SMS podle operátorů ale nikdo nedostal. A ani policii se nepodařilo prokázat, že by několik lidí, kteří se jí přihlásili, SMS skutečně dostali. Jde tak očividně jen o fotografii, která se má jako SMS zpráva tvářit.

Nepřekvapuje mě, že někdo pokračuje v Babišově lži

Andrej Babiš ve své předvolební kampani vyhrožoval lidem tím, že Petr Pavel Českou republiku zatáhne do války. Právě to podle nově zvoleného prezidenta mohlo mít na autora falešných zpráv vliv.

„Vůbec mě nepřekvapuje, že lež, kterou si Babiš dal na billboardy, následně někdo rozesílá lidem přes SMS a maily. Toto je svět Babiše, za nímž se seřadily proruské a konspirační síly. Je to svět, který nechci – a proti němu nabízím slušnost, důstojnost a respekt k pravidlům,“ napsal Pavel na svém twitteru.

Server iRozhlas pak doplnil, že prezident sám o sobě na vyhlášení mobilizace nemá v ČR právo. Ačkoli byla zpráva falešná, našlo se podle všeho mnoho lidí, kteří jí uvěřili. „Znám lidi (třeba mojí mámu), kteří zprávě uvěřili,“ napsal na twitteru pod Pavlovým příspěvkem jeden z uživatelů.

„To je zajímavé. Já viděl komentáře lidí, co tvrdili, že jim SMS přišla… A on to byl jen kolující obrázek na netu. Zase ty lži všude kolem nás,“ píše k situaci někdo v komentářích na Seznam Zprávách.

Dezinformace není třeba regulovat

Český prostor v letošních volbách zaplavila celá vlna falešných informací. Mediální analytik Josef Šlerka v rozhovoru pro Forbes nicméně uvedl, že dezinformace není třeba regulovat.

„V porovnání s kampaní mířenou proti Jiřímu Drahošovi možná dezinformací nebylo celkově více, ale výrazně více se jich zapojilo do oficiální kampaně,“ vysvětluje. Dodává, že sám je odpůrcem nových regulací, protože stát má dnes už dostatek právních nástrojů, jenom je policie a soudy nevyužívají.

Na dotaz, kolik lidí skutečně uvěřilo tomu, že by po zvolení Pavla mohla nastat mobilizace, odpovídá, že se to nedá přesně určit. O tom, kolik lidí opravdu uvěřilo, nejsou údajně žádné informace. Taková věc se vždycky špatně měří a zpětně už se k tomu skoro nikdo nepřizná, říká analytik.

Doplňuje ale, že v České republice obecně dezinformacím věří poměrně velká část Čechů a z průzkumů vychází, že například vyhledávání konspiračních teorií běžně propadá až 10 % obyvatel.

Zdroj: Přehledně24, Seznam Zprávy, Twitter, iRozhlas, Forbes

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články