Ničení památek sprejem či barvou je čím dál častější. Tentokrát byl vandaly posprejován kříž vztyčený nacisty

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
kriz prichovice
Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Na pomezí Jizerských hor a Krkonoš se tyčí velký kamenný kříž vztyčený nacisty. Po zásahu neznámých vandalů je ale nastříkaný na růžovo a na jeho podstavec někdo doplnil písmeno A v kruhu, které používají anarchisté a antifašisté.

„Německý pietní pomník, žulový kříž na hoře Hvězda u rozhledny Štěpánky nad Kořenovem, byl právě posprejován,“ stojí v příspěvku zveřejněném na facebooku, jehož součástí je i snímek z webkamery.

Nyní celý případ vyšetřuje policie: „Případ prověřujeme jako poškození cizí věci,“ potvrdil pro iDNES policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Ničení památných míst i pomníků přibývá

Pomalování kříže rozzuřilo nejen sledující na facebooku, kteří jednomyslně takové zneuctění odsoudili, ale i mnohé turisty, kteří sem po incidentu během velikonočních svátků vyrazili.

„Je to prznění historie. Němci tady byli dlouhá staletí a vždy do regionu patřili,“ zlobil se jeden z návštěvníků, který si podle iDNES nepřál být jmenován. „Kříž sem historicky patří. To pak můžeme červeně pomalovat třeba památníky osvobození Rudou armádou,“ dodal pro server.

Nutno dodat, že ničení památek a míst odkazujících na historii není v tuzemsku nic nového. V březnu například se na památníku Rudé armády v Olomouci objevily černé hákové kříže, jak jsme psali zde. V souvislosti s válkou na Ukrajině aktuálně přibývá ničení míst souvisejících s Ruskem či bývalým Sovětským svazem.

Kříž je dlouhodobě terčem sporů

Samotný kříž i jeho umístění jsou však dlouhodobě předmětem diskuzí nejen mezi odborníky. V roce 1944 na daném místě kříž odhalil Konrad Henlein a vznik památníku tehdy iniciovali skupinoví vedoucí NSDAP a členové strany. Dříve ho ještě zdobila svastika, ta byla okamžitě po konci války odstraněna.

Následně byl kříž svalen do strže, kde 66 let ležel rozbitý na kusy. V roce 2011 ho skupinka mladých dobrovolníků opět složila a vztyčila na původním místě. Učinili to bez vědomí úřadů i veřejnosti a načerno.

Obec Kořenov, na jejímž území kříž stojí, se k celé události vyjádřila jasně. U kříže totiž stojí tabule, kde se návštěvníci můžou dočíst o historii kříže. Pod výkladem jsou podepsáni historik Jan Boris Uhlíř a starosta obce Kořenov Luboš Marek.

„Obec Kořenov si je vědoma kontroverzní skutečnosti znovuvztyčení tohoto žulového Železného kříže. Před odstraněním a převezením do muzea však dala přednost jeho ponechání na místě za podmínky současné instalace příslušného vysvětlujícího komentáře,“ uvádí se mimo jiné v textu na tabuli.

Zdroj: Lidovky, iDNES, Facebook

Autor: Veronika Holcová



Související články