V případě, že nebude mít Česká republika dostatek plynu, bude vytápění v domácnostech omezeno, aby v chodu mohly zůstat klíčové složky ekonomického systému, uvedl v minulém týdnu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V obývacím pokoji by tak lidé měli mít maximálně 18 °C, na chodbách pak jen 15 °C. Nová vyhláška, která by v krizi mohla začít platit, se ale podle Novinek nelíbí školám, nemocnicím a dalším institucím. Ozývá se totiž řada kritiků.
Například podle ČTK Asociace poskytovatelů sociálních služeb nesouhlasí s regulací teploty v centrech starajících se o důchodce. V domovech pro seniory nebo postižené jsou podle ní tyto teploty nepřípustné. „Stáří s sebou nese geriatrické syndromy, jedním z nich je i porucha termoregulace. Při teplotách navržených vyhláškou hrozí podchlazení,“ uvádí asociace.
Stejně tak se vyhláška nelíbí ani školám a nemocnicím. „My bychom se snažili zajistit teplo například elektrickými přímotopy nebo nějakým jiným alternativním způsobem než jenom plynem, ale myslím si, že by to byl samozřejmě velký problém,“ upozornil podle TV Nova ředitel základní školy Jan Horkel.
Ozval se i Válek
Podle odborníků by při snížení teplot na školách docházelo k problémům, které by mohly vést i k nemocem dětí. Jak varuje web TZB info, řada učitelů by v případě, že bude ve třídě 18 °C, raději nevětrala. Vydýchaný vzduch se ale může stát pro děti i dospělé nebezpečným.
To samé platí i pro pacienty v nemocnicích. „Já si myslím, že to bylo ne úplně šťastně pochopené, podobně jako těch 18 stupňů, nebo že by nedej Bože moji pacienti, kteří jsou doma, nebo nemocní že by mrzli, to je absolutní blbost,“ říká k situaci podle serveru iDNES ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
„Ale globální oteplování tady prostě je, zvyšuje se teplota, posunuje se reálný začátek topné sezony a ty vyhlášky se nemění. Z logiky věci je prostě nesmysl, aby byla povinnost začít v určitou dobu, když je venku 20 stupňů,“ doplnil pro iDNES s tím, že některé věci se změnit musí.
Podle webu NZIP by se ideální teplota ve škole měla pohybovat plus minus okolo 22 stupňů Celsia. „Samozřejmě nechceme, aby děti ve škole mrzly, ale na druhou stranu si myslím, že v některých třídách bývá dokonce i přetopeno. Děti pak i v zimě sedí v lavicích v tričku, takže kdyby se letos topení o stupeň i dva omezilo a adekvátně se větralo, tak v tom zase takový problém nevidím,“ uvedla pro Přehledně24 třídní učitelka Stefanie Kovářová ze Základní školy T. G. Masaryka ZŠ v Praze 12.
„Navíc na základní škole se děti prakticky pořád hýbou, tak se dokážou zahřát. A upřímně si myslím, že si alespoň některé slečny v zimě rozmyslí, zda si do školy vezmou jen krátké tričko, nebo si letos vezmou konečně teplý svetr,“ dodává upřímně Kovářová pro Přehledně24.
Nikdo před nikým nedostane přednost
Ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela v nedávné době řekl, že teploty v domácnostech se budou muset upravit, aby se teplo dalo využívat tam, kde je ho třeba pro český ekonomický průmysl. Podle premiéra Petra Fialy je to ale nesmysl a vláda nenechá nikoho padnout.
Ačkoli Fiala několikrát upozornil, že Síkelova slova nejsou tak úplně pravdivá, řada lidí má obavy z toho, co nastane, pokud by se situace skutečně takto vyhrotila. „Osobně bych s tím asi problém neměl, ale nelíbí se mi, že by to omezovalo třeba maminky s dětmi,“ říká pro Přehledně24 Pavel z Janova.
Dodává, že stejně tak se mu nelíbí omezení teplot ve škole a ve zdravotnictví. „Nelíbilo by se mi, kdyby můj šestnáctiletý syn ve škole musel fungovat ve vydýchaném prostředí. A stejně tak nechápu, proč by měli trpět pacienti v nemocnicích,“ dodává.
Zdroj: Novinky, ČTK, TV Nova, iDNES, NZIP, TZB info, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová