Nový druh podvodníků vám účet vyluxuje přímo před očima. Vám zbydou jen oči pro pláč

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zena penize
Zdroj: Shutterstock

Podvodníci snažící se získat vaše finance tu byli vždy. A čím více možností nabízí internetové bankovnictví, tím více toho také může někdo zneužít. Je proto třeba si dávat pozor na každém kroku a nenaletět. Před novým druhem podvodníků před krátkou dobou varoval server penize.cz.

Útočníci podle varování českých bank využívají pro přístup k vašim účtům vzdáleného přístupu k vašemu počítači. S jeho instalací do počítače pak obvykle souhlasí sám uživatel, aniž by tušil nějakou nekalost.

Lidé totiž mnohdy důvěřují a povolí i cizím lidem vzdáleně vstoupit do jejich počítače a provádět v něm změny. Přitom se tak jednoduše podvodníci dostanou k vašim datům a nainstalují do zařízení software, který vám doslova vyluxuje účet před očima.

Používají mnoho záminek

„Pod záminkou pomoci, například s nákupem kryptoměn, vám před očima doslova vyluxují účet,“ upozornila ČSOB. Vymyslet si ale podle všeho mohou útočníci celou řadu pohádek, kterým mnoho lidí snadno naletí. Ačkoli jsou útoky na finance stále častější, někteří lidé jsou stále důvěřiví.

„Promyšlené útoky na účty přes podvodné e-maily jsou na denním pořádku, ale v posledních dnech se rojí případy, kdy se klienti nechají nalákat na výjimečný výnos z investic bitcoinu. Zareagují na seriózně se tvářící supervýhodnou investici a pak jim jménem investiční společnosti zavolá česky mluvící operátor,“ popsala banka, jak takový útok podvodníka může vypadat.

„Všechno vypadá věrohodně. Chce jim představit investiční účet, z něhož budou provádět transakce, a navrhne stáhnutí volně přístupného softwaru umožňujícího vzdálený přístup do jejich počítače,“ dodává zástupce společnosti.

Přímým svědkem zločinu

„V tomto případě útočník vybídne klienta, aby se přihlásil do elektronického bankovnictví, a navede ho k realizaci investice do kryptoměny. Nic netušící klient transakci bez obav provede, tedy zadá, a dokonce sám potvrdí platbu. V tuto chvíli je však přímým svědkem zločinu, protože protistrana pravděpodobně peníze vyzvedne, účet zruší a nikdy nepošle žádný doklad o nabití kryptoměny. A podvod je dokončen,“ vysvětluje ČSOB.

Prevencí před takovými zloději je nikdy nedávat své soukromé údaje nikomu, kdo s vámi komunikuje po telefonu či e-mailu, nikdy nepouštět cizí lidi k vlastním datům a nad každou nabídkou se zamyslet, zda je skutečně tak výhodná, jak vypadá.

Pokud zjistíte, že jste se stali obětí takového zločinu, kontaktujte svou banku neprodleně. Nikdy nekomunikujte s podvodníkem pomocí e-mailů ani telefonu, protože jediné, co se vám stane, je, že přijdete o ještě více peněz.

„Před takovým typem útoku vás bohužel žádný bezpečnostní systém ani banka neochrání – musíte být prostě obezřetní, a hlavně nikoho nepouštět do svého počítače,“ dodává banka.

Zdroj: penize.cz, insmart.cz

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články