Ministerstvo školství představilo nový etický kodex, který by měl učitelům pomoci vypořádat se s nástrahami dnešní doby. Vznikl ve spolupráci ministerstva s patnácti organizacemi a spolky a zaměřuje se například na digitální technologie, ale třeba i sexuální orientaci a identitu žáků.
Podle portálu Edu má nový etický kodex dát učitelům návod, jak se ve škole postavit k výzvám 21. století. „Učitelé kodex potřebují, téměř každý den se setkávají se situacemi, kde se nelze řídit jen zákonem,“ vysvětluje podle serveru iDNES ministr školství Vladimír Balaš.
Kodex shrnuje pravidla například pro chování učitele na sociálních sítích, jeho práci s novými technologiemi nebo jeho chování k žákům, kteří řeší svou sexuální identitu. Podle Seznam Zpráv kantoři v těchto případech často netuší, jak jednat.
„Učitel je vnímavý ke kulturním a sociálním rozdílům společenství, v němž působí. Učitel se z pozice své profese aktivně podílí na odstraňování předsudků vůči lidem různých etnických skupin, národností, barvy pleti, náboženství, sociálního původu, sexuální identity a orientace,“ píše například jeden z bodů kodexu.
Může pomoci učitelům i ředitelům škol
Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je kodex něčím, co může pomoci učitelům i ředitelům škol vypořádat se se situacemi, do kterých se v dnešní době mohou běžně dostat. Ve výsledku ale pomůže také žákům, ke kterým bude kantor přistupovat správně.
„Kodex upravuje etický rámec práce učitele a dává najevo jeho postavení, přístup a postoje. Řediteli může pomoci v jeho práci při řešení různých školních situací, kdy se bude moci na něj odvolat,“ vysvětlil Zatloukal pro Novinky.
Učitelé své jednání nezmění, bojí se lidé
Vladimír Balaš představil kodex mimo jiné i na svém twitteru, kde se ale celá novinka s velkým úspěchem nesetkala. Někteří lidé totiž mají pocit, že učitelé své jednání příliš měnit nebudou. „Mnozí učitelé se již tak chovají a mnozí ne, a budou v tom pokračovat,“ napsal někdo skepticky.
Dnes jsme představili Etický kodex učitele. Dokument vychází z iniciativy @ucitele, která kromě @msmtcr do jeho tvorby zapojila mnoho profesních sdružení a institucí. Rozšíření kodexu může pozitivně přispět k další profesionalizaci učitelského povolání a wellbeingu dětí. pic.twitter.com/4MWbWrGb2F
— Vladimír Balaš (@VladimirBalas) December 8, 2022
Jiným pak připadají některé body velmi zmatečné. „Nejlepší je ten příklad s dítětem, co mění pohlaví. Úplně jsem nepochopil, jestli z toho kodexu tedy plyne, že učitel nemá dodržovat zákon a vyhovět dítěti, nebo zákon dodržet a dítěti nevyhovět. Normálně bez kodexu by neměl být problém mu vyhovět,“ píše jeden z uživatelů.
Projekt není zcela hotovým textem a na jeho rozvíjení se bude i nadále pokračovat, uvádí Novinky. I když není právně závazným dokumentem, jeho autoři věří, že výrazně přispěje k vytváření dobrého prostředí v tuzemských školách, píše server.
Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Učitelský kodex, Edu ČT, iDNES, Seznam Zprávy, Twitter, Novinky
Autor: Šárka Cvrkalová