Poslanci ve Sněmovně ve středu odpoledne začali řešit novelu zákona, která má zpřísnit střet zájmů. Té se přezdívá lex Babiš, a to proto, že se dotýká i samotného šéfa hnutí ANO. Poslanci hnutí se proto od rána pokoušeli jednání oddalovat.
Jeden z pozměňovacích návrhů, který se v novele objevuje, je zaměřen na politiky, kteří vlastní nějakým způsobem část médií. Jelikož má Andrej Babiš ve svěřenských fondech skupinu Agrofert, která vlastní Mafru, patří mezi ty, kterých by se nová pravidla dotkla.
Novela by měla přinést několik změn. Tou první je, že by se zákaz poslancům vlastnit média týkal jen vydavatelství s více než 50 zaměstnanci.
Další změnou je to, že by měl na dodržování zákona dohlížet Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Zákon se nyní netýká třeba Státního zemědělského intervenčního fondu, Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu nebo Státního fondu životního prostředí. Všechny přitom rozdělují miliardy z veřejných peněz.
„Na nenárokové dotace by se to vztahovat mělo, tedy i na ty, které vyplácí třeba Státní zemědělský intervenční fond,“ potvrdil Jakub Michálek za Piráty podle serveru iRozhlas.
„Museli jsme zvolit tuhle cestu, která je v souladu s jednacím řádem, protože to rozšiřuje působnost Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, aby kontroloval i politiky ve střetu zájmů,“ vysvětlil pro iRozhlas Michálek důvod, proč se rozhodl jít cestou pozměňovacího návrhu.
Jste posedlí Babišem
Poslanci ANO se během jednání od rána pokoušeli mluvit o jiných tématech. Mezi nimi bylo například „chování vládnoucí pětikoalice“, „ohrožení sociálních služeb s nadregionální působností“ či „vysvětlení plánované daně z nemovitostí“, popisují Novinky.
Když konečně po několika hodinách jednání došlo na bod, kterého se měla schůze týkat od začátku, zástupci hnutí ANO začali kritizovat Jakuba Michálka, který s pozměňovacím návrhem přišel. Podle exministryně spravedlnosti Heleny Válkové jde o návrh mířící proti jednomu muži.
„Nechci to personifikovat Babišem, i když Babiš za tím je,“ uvedla pro Českou televizi. „Ten zákon byl načten v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny a i obsahově upravuje materii, která se týká Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, protože rozšiřuje jeho kompetenci,“ odmítl její slova Michálek.
„Michálek, když se na něho kouknu, tak vidím velkou nulu, co se týká toho, co v životě dokázal. Jeho posedlost Babišem je neskutečná. Je to normální diagnóza, měl by se léčit,“ pustila se do Michálka pro změnu poslankyně za ANO Berenika Peštová.
Koho chleba jíš…
Na sociálních sítích se k celé události strhla bouřlivá debata. Podle některých lidí Piráti až moc útočí na Babiše, přestože sami nejsou úplně svatí.
„No nevím, ale já jsem přesvědčena, že veřejnoprávní média zpívají ve prospěch vlády. Nezaregistrovala jsem žádný mediální dům hlásající ve prospěch Babiše. Jak je to? Koho chleba jíš, toho píseň zpívej?“ napsala jedna z uživatelek facebooku.
„Takže ANO chce, aby tu bylo méně korupční prostředí, nebo nechce? Ono je to trochu schizofrenie, když to mají chtít, a zároveň tím nepoškodit svého majitele,“ myslí si pak někdo v komentářích na Novinkách.
Zdroj: Novinky, iRozhlas, Česká televize, Facebook
Autor: Šárka Cvrkalová