O historickém městě roku 2021 je rozhodnuto. Titul získaly jihomoravské Boskovice

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Boskovice
Zdroj: Profimedia

Každý rok uděluje ministerstvo kultury a Sdružení historických měst Čech, Moravy a Slezska titul historické město roku. Letošním vítězem a historickým městem roku 2021 se staly Boskovice. Jejich úspěšné renovace památek jim vynesly cenu ve výši jednoho milionu korun.

Minulý čtvrtek bylo na pražském Žofíně vyhlášeno historické město roku 2021. Cenu každoročně uděluje Sdružení historických měst Čech, Moravy a Slezska společně s ministerstvem kultury.

Hlavním kritériem pro získání tohoto titulu bylo co nejefektivnější využití peněz získaných z programu na obnovu památek, které poskytuje ministerstvo kultury.

Boskovice slaví hned dvakrát

Letošním vítězem se stalo jihomoravské město Boskovice. Jak uvedl tamní starosta Jaroslav Dohnálek, město má nyní rovnou dva důvody k oslavě.

„Je to pro nás dárek k narozeninám. Boskovice letos slaví 800 let od první písemné zmínky. My už dlouho historickým městem jsme, ale teď už na to máme glejt,“ řekl na slavnostním předávání starosta.

Letos investovali do památek přes milion

Město Boskovice se může pochlubit rovnou 37 nemovitými kulturními památkami. Mezi nejvýznamnější patří hrad, zámek, kostel svatého Jakuba, radnice či židovský hřbitov. Roku 1990 bylo historické centrum města označeno za městskou památkovou zónu.

Za rok 2021 město využilo ministerské dotace na renovaci historických památek ve výši 775 000 českých korun, celková výše oprav pak měla hodnotu kolem 1,3 milionu.

Rekonstrukce se dočkal židovský dům s rituální lázní, fasáda historického židovského domu a dřevěný rumpál u studny, která se nachází v areálu místního hradu. Jedná se dokonce o jeden ze dvou nejstarších dochovaných šlapacích rumpálů v republice.

Město se neustále zvelebuje

Vedení dvanáctitisícových Boskovic se snaží město rozvíjet komplexním způsobem, tedy nejen péčí o městské historické stavby.

„Opravujeme průběžně, nejen loni, v uplynulém roce jsme se soustředili více na památky soukromé než ty ve správě města. Snažíme se také o regulaci reklamy, chceme eliminovat křiklavé svítivé nápisy a věříme, že to bude přívětivější pro obyvatele města i jeho návštěvníky,“ vysvětlil Dohnálek ČTK.

Vítězné město kromě křišťálové ceny a pamětního grafického listu získalo také jeden milion korun. Částku tak město zřejmě investuje do dalších úspěšných oprav.

Zdroj: Blanenský deník, ČTK, ČT24

Autor: Markéta Mladá



Související články