Od roku 2024 mají učitelé dostávat 1,4 násobek průměrné mzdy. Nový zákon se některým občanům nelíbí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ucitel
Zdroj: Shutterstock

Učitelům v České republice se výrazně zvýší platy. Sněmovna v pátek v prvním čtení schválila novelu školského zákona, ve které se píše, že učitelský plat by měl být 1,4 násobkem průměrné mzdy. Pokud zákon projde, platit by mohl od začátku roku 2024.

„Plat pedagogických pracovníků v regionálním školství bude dlouhodobě dosahovat v průměru minimálně 130 % průměrné mzdy v ČR, přičemž nadále bude mít vláda možnost rozhodnout o konkrétní výši platových tarifů a jejich struktuře,“ napsala vláda do zdůvodnění svého návrhu.

V něm se dále uvádí, že ředitel pak bude mít nadále možnost rozhodnout, jak přidělený objem finančních prostředků pro činnost školy nebo školského zařízení využije.“ Podobný návrh podle ministra školství Vladimíra Balaše Sněmovna řešila už  v minulém volebním období.

Průměrný hrubý měsíční výdělek učitelů byl loni podle Českého statistického úřadu 46 843 korun, tedy zhruba 115 % průměrné celorepublikové mzdy. Letos by to podle propočtů ministerstva školství mělo být 113 % a v roce 2023 asi 110 % průměru. Od roku 2024 tak chce ministerstvo zvýšit učitelský plat na 130 % průměrné mzdy, uvádí iDNES.

Nespokojení občané

Učitelé si možná mnou ruce, občanům se ale jinak kroky vlády nelíbí. „Není se čemu divit. Vláda je plná lidí z eráru. Samý učitel a starosta. Podle toho vypadá rozpočet a vůbec celé vládnutí. Netušil jsem, že to po Babišovi řeknu, ale tahle vláda je ještě o hodně horší než ta jeho,“ napsal někdo v diskuzi na facebooku.

„Chci taky garantovanou mzdu 150 % a 3 měsíce prázdnin, pracovní dobu 22hodin týdně. VŠ vzdělání mám, tak mám nárok, ne. A tím by vzrostla i má prestiž. Existuje aspoň jeden učitel, který umí vysvětlit dětem, proč je tohle celé špatně, a kdo to zaplatí?“ ptá se zase jiný uživatel tentokrát na twitteru.

Rozdíly mezi muži a ženami

Jedním z problémů, který se v poslední době hodně řeší, je, že je u platu učitelů rozdíl v tom, kolik za svou práci dostávají muži a kolik ženy, uvádí Česká televize. Podle ministerských statistik berou učitelé v průměru až o dva a půl tisíce korun hrubého víc než učitelky.

Ještě větší rozdíly jsou pak podle Novinek u pracovníků na vyšších pozicích. Zatímco ženy průměrně měsíčně dostávají pětašedesát tisíc, muži až o deset tisíc víc. „Přestože je méně mužů ve školství, tak vlastně častěji a dříve dosahují těch řídících funkcí,“ vysvětluje hlavní gestorka projektu 22 % k rovnosti Lenka Simerská.

„Přetrvává stereotyp, že muž je živitel rodiny a žena si to nějak odbude u dětí. A když chlap třeba ve věku do 35 let řeší bydlení, manželku má na mateřské, tak například na hypotéku základní učitelský plat moc nestačí. A vybírá si zaměstnání podle toho, kdo dá víc,“ říká ředitel centra pro informace ve vzdělávání EDUin Miroslav Hřebecký.

V tomto případě mají občané ČR větší pochopení než u zvyšování platů. „Řekl bych, že zájem o věští počet učitelů je opodstatněný, protože v průměru učí lépe (plus jako bonus mají i větší autoritu), takže mi přijde i logické, že mají v průměru vyšší platy. Je to v kompetenci vedení školy, a pokud to tak ředitelé a ředitelky mají, asi vědí proč,“ napsal někdo v diskuzi.

Další pak doplnil: „Muži za katedrou neodchází na tři až čtyři roky na mateřskou, tak to není tak překvapivé. Také jdou do školství ne z nutnosti, ale ze zájmu učit, takže jejich výsledky jsou výrazně lepší. Kromě toho obvykle učí předměty jako matematika, fyzika, chemie a informatika, kde školství soupeří s průmyslem zvýšenými platy. Rovněž odchází do důchodu ve vyšším věku.“

Zdroj: Česká televize, Twitter, Facebook, iDNES, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články