Od roku 2009 se úroveň požadované znalosti českého jazyka nezměnila – zájemci o trvalý pobyt v ČR museli prokázat znalosti na úrovni A1, tedy té nejzákladnější. S tím by měl být od letošního roku podle ministerstva školství konec.
Občané ze třetích zemí, kteří by po pětiletém pobytu v ČR žádali o trvalý pobyt, by podle plánů resortu školství měli od příštího roku prokazovat znalost českého jazyka na úrovni A2.
Současné zkoušky z českého jazyka zahrnují psaní, čtení, poslech a ústní zkoušku. Je třeba získat alespoň 12 bodů z 20.
Žadatelům pomohou s přípravou kurzy
V připravované variantě by na žadatele čekala obtížnější část porozumění textu a složitější rozhovor. Při neúspěchu by bylo nutné znovu opakovat obě části. První pokus by byl i nadále zdarma, další by stál 1 500 Kč.
Podmínkou přísnějších testů je podle ministerstva zajištění dostatečného množství vhodných jazykových kurzů pořádaných integračními centry v krajích. Ta od minulého roku financuje stát. Zpřísnění podmínek zkoušek by ministerstvo vyšlo na 4,5 milionu korun.
Neznalost jazyka vytváří bariéry bránící v integraci
Požadavek ministerstva vychází z myšlenky, že po pěti letech života v ČR, která jsou jednou z podmínek pro získání trvalého pobytu, by měl cizinec být schopen se domluvit s rodilými mluvčími.
Čeština je však považována za náročný jazyk a pro mnoho národností je její zvládnutí opravdovým oříškem.
„Neznalost jazyka země pobytu představuje jednu z nejvýznamnějších bariér integrace, jelikož cizinec není schopen samostatně komunikovat,“ sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Návrh na zpřísnění podmínek musí nejprve projednat Legislativní rada vlády.
Vloni v Česku žilo celkem 634 790 cizinců ze třetích zemí, 309 608 z nich s trvalým pobytem, ostatní v rámci přechodného pobytu. Nejvíce lidí se do ČR přistěhovalo z Ukrajiny, Slovenska a Ruska.
Autor: Aneta Střechová