Vláda v posledních týdnech rozhoduje o tom, jak postupovat v rozvolňování opatření proti šíření pandemie koronaviru. Od 10. února už mohou i neočkovaní na sportovní akce, do kina nebo restaurace.
Blíží se doba, kdy budeme moci odložit také respirátory. Podle epidemiologa Rastislava Maďara by se tak mohlo stát v polovině března. Příští týden už se nebude testovat ve firmách ani ve školách a na kulturní akce bude moci najednou více lidí. Maďar uvedl, že tyto kroky mají smysl.
Návrat k normálnímu životu zajistí očkování, shodne se Maďar s Tachezy
Maďar uvedl, že vláda postupuje opatrně, co se rozvolňování týče. „Pokud by se cokoliv zhoršilo, je možné ještě navrhovat oddálení opatření. Je to dojezd, se kterým můžeme počítat, i proto bylo možné naplánovat už konkrétní rozvolnění, ale s nohou na brzdě,“ odpověděl na otázku Václava Moravce, který uvedl, že u starších lidí je ještě vysoké reprodukční číslo.
Maďar se v pořadu Otázky Václava Moravce setkal také s Ruth Tachezy, která je viroložkou a pravidelně se vyjadřuje na otázky ohledně koronaviru. Ta si myslí, že ještě nic nekončí. „Že se nám jeví omikron mírnější, je především proto, že máme část populace promořenou a část populace vakcinovanou.“
Virus se podle ní pořád mění a nikdo netuší, co se od něj může očekávat. Přijít pak může v ještě větší síle, podle Tachezy se může vrátit také delta. Nesouhlasí s tím, že se v médiích objevilo rozhodnutí soudu o uvolnění opatření – podle ní to v lidech vzbuzuje pocit, že už jim nic nehrozí.
„Lidé teď z mediálních výstupů nabyli dojmu, že není potřeba se vakcinovat a žádným způsobem se chránit, to si myslím, že je velmi nebezpečné,“ zdůraznila. Podle Maďara jsou opatření dobrým krokem. „V několika vlnách jsme schopni dostat se do poměrně běžného stavu jen s respirátory a určitými opatřeními na hromadných akcích.“
Nechte se očkovat, abyste zabránili nejen samotnému onemocnění, říká Tachezy
Tachezy se vyjádřila ve smyslu, že je nutné očkovat také ty, kteří ještě chránění proti koronaviru nejsou. Delta sice není patrná na první pohled, ale může se znovu začít šířit. „Je jí malinko, nemusí to být teď vidět, ale je možné, že se delta může znovu začít šířit. Proti ní vakcíny fungovaly lépe než proti omikronu, v té chvíli tedy bude důležité, aby lidé, kteří nejsou očkovaní, se do té doby proočkovali.“
V České republice je zatím proočkováno 63,5 % obyvatel. Booster má u nás pouze 36 % lidí. Mnoho z nich už na booster dorazit nechce, Tachezy vysvětluje, proč je to nutné: „Když jste očkován boosterem, máte každopádně o padesát procent menší pravděpodobnost, že se znovu nakazíte. Tím pádem pomáháte omezit cirkulaci viru v populaci.“
Tachezy k tomu dodala, že je možné, že bude ještě další vakcína, protože virus se mění. „Když cirkulují kmeny v jednom jedinci, je možné, že tam dojde k výměně genetického materiálu,“ vysvětluje viroložka. I podle Maďara je jedinou cestou očkování. „Pokud to přinese jako dodatečný benefit i to, že to snižuje infekčnost člověka, je to benefit navíc,“ řekl.
„Vláda má mezioborovou skupinu, která navazuje na odborná doporučení a snaží se přijít s tím, jak to populaci komunikovat, aby míra akceptace byla vyšší.“ Booster tak smysl má, rozočkovávat první dávkou je podle Maďara už mimo. Pokud se lidé nenechají očkovat teď, doporučuje jim to na podzim.
Zdroj: ČT24 – Otázky Václava Moravce
Autor: Raina Tomanová