V posledních letech z hnutí ANO odešlo několik lidí. Jedním z nich je také poslanec Pavel Staněk, který CNN Prima NEWS poskytnl rozhovor. Proč je zklamaný z fungování hnutí a čím ho štve Andrej Babiš?
Popsal mimo jiné také to, proč se rozhodl znovu za ANO nekandidovat, nebo to, co ho do hnutí přivedlo. Řekl také, z čeho byl zklamaný, a proto odešel. Prozradil také pikantnosti z politického dění, které vás možná překvapí.
Poslanci při hlasování jen čekají, až budou moct zvednout ruku
Jak sám Staněk říká, pořád se cítí spíše být odborníkem na IT. Politici mají jen hlasovat, jednou sice vyjádřil svůj názor ohledně rozpočtu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, ale následovala debata s ministryní Schillerovou, která nedopadla dobře.
Na otázku, co ho do hnutí přivedlo, odpověděl, že chtěl zužitkovat své předchozí několikaleté zkušenosti v oblasti podnikání. V komunální politice v Brně se mu to povedlo, nikoli ve Sněmovně, kde podle jeho slov není prostor na vyjadřování. Při hlasování záleží na tom, jestli je v místnosti přítomný také premiér Andrej Babiš.
„V klubu dojde na indikativní hlasování, dozvíte se, že je například 69 poslanců pro. Za půl hodiny se na jednání přihlásí premiér a po konci jednání klubu je druhé hlasování a zjistíte, že se poměr obrátil,“ řekl Staněk. Většinou se to zdůvodní tím, že politici špatně pochopili, jak mají hlasovat.
Politici nejsou hloupí, aby hlasovali, jak se jim řekne. Jsou jen loajální, říká Staněk
Hranici loajality má každý člověk jinde, ale politika znamená kompromisy. Někde už ale udělat nejde. „Ještě jsem ho třeba udělal u karenční doby, ale ne už u rozpočtového určení daní, kde STAN navrhl kompenzace obcím a městům po výpadku daní. Byl jsem od nás jediný, kdo byl pro. Ministryně financí o měsíc později kompenzace nakonec podpořila, ale co jsem si za hlasování ve prospěch STAN vyslechl…,“ vzpomíná politik Staněk.
Kritika je pak často osobní, protože jde hned od plic. Staněk si ji vyslechl nejen od ministryně financí, ale také od premiéra. Pokud vám někdo vynadá, pro vás je to rána. I když jste součástí velkého týmu, takhle to vypadá, že váš názor není podstatný. Není ale nic zakázané, můžete se projevovat.
„Pro mě byl velkým zklamáním třeba i fakt, že se loni jaře, když končila první vlna pandemie, přijalo několik usnesení, na kterých se podílel i klub ANO, s tím, že dal nějaké úkoly vládě, které měly být hotové do září, října. Ale ukázalo se, že pokud není usnesení Parlamentu doprovázeno hrozbou pro vládu, nic neznamená,“ odpovídal Staněk na další otázky.
Proč nebyl v politice aktivnější než ostatní? To vysvětlil velmi jednoduše. „Od koaličního poslance se určitě neočekává, že se zapojí do show, která ve Sněmovně probíhá. Je to zajímavé z pohledu osobní propagace, ale v tom jsem neviděl smysl. Účelem je přijímat dobré zákony a hlasovat pro ně. Osobně jsem přesvědčen, že legislativních změn a zákonů je zbytečně mnoho.“ Některé zákony a usnesení by se podle jeho slov klidně mohli zjednodušit.
On sám se ve Sněmovně snažil řešit svá vlastní témata, například kybernetickou bezpečnost. Nedopadlo to ale na úrodnou půdu, s panem premiérem také nezapočal spolupráci, i když mu své návrhy ukazoval. Dodal také, že jednání klubu byla jako na houpačce, někdy byla klidná, jindy plná ostřejších výměn názorů.
Zdroj: CNN Prima NEWS
Autor: Raina Tomanová